Żeby nigdy nie było nicości… | www.pelplin.pl

Żeby nigdy nie było nicości…

Dodano przez Redaktor, 21 września 2017 w Ogólne, Ogłoszenia
0

      20 września 2017 r. odbyło się drugie w tym roku spotkanie poetycko-muzyczne z cyklu „Poeci z Kociewia o wierze, nadziei i miłości”. Tym razem – jak zwykle – tłumnie zebrana publiczność w auli Biblioteki Diecezjalnej wysłuchała tekstów autorstwa Małgorzaty Hillar, Jana Majewskiego, Romana Landowskiego, ks. Janusza St. Pasierba, ks. Tomasza Czapiewskiego, a także dwóch poetów, którzy byli obecni na sali: ks. bpa Wiesława Śmigla i ks. Franciszka Kameckiego. To dość nietypowa sytuacja: zobaczyć poetę i usłyszeć jego wiersze, w dodatku w doskonałej interpretacji gdańskiej aktorki Elżbiety Goetel, która nie pierwszy raz wystąpiła przed pelplińską publicznością, zyskując sobie jej uznanie.  Prezentowane były wiersze o nadziei, chociaż nie tylko! Ciekawie  zabrzmiały poetyckie medytacje ks. Franciszka Kameckiego z okresu jego posługi duszpasterskiej w Gniewie (na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego już stulecia), ukazujące niepowtarzalną atmosferę tego miasteczka nad Wisłą. Znacznie „młodsze” były wiersze obecnego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej, napisane dwadzieścia lat temu przez młodego księdza Wiesława Śmigla.

         Do sześciu tekstów poetyckich skomponowana została muzyka przez Mariusza Matuszewskiego, Sławomira Hodunia i ks. Zbigniewa Gełdona. Niektóre kompozycje muzyczne miały swoją prapremierę w pelplińskiej książnicy. Tak było m.in. z wierszem ks. bpa Wiesława Śmigla „Ciągle muszę się uczyć”, do którego muzykę skomponował i tekst zaśpiewał ks. Zbigniew Gełdon. Pozostałe wiersze w  wersji wokalnej wykonała wywodząca się z naszego miasta aktorka Monika Janeczek-Toporowska. Akompaniowali jej Sławomir Hoduń i ks. Zbigniew Gełdon. Najbardziej podobała się kompozycja Sławomira Hodunia do wiersza ks. Kameckiego ze słowami: „Żeby nigdy nie było nicości…”, wykonana na bis po oklaskach na stojąco! Spotkanie prowadził Bogdan Wiśniewski, autor scenariusza tego i wszystkich poprzednich kilkunastu spotkań z poezją i muzyką, które odbywają się w Pelplinie od roku 2013.

         Następnego dnia koncert został powtórzony w kościele pw. Świętej Trójcy w Kościelnej Jani, gdzie proboszczem jest ks. kanonik dr Krzysztof Koch – dyrektor Biblioteki Diecezjalnej, która – obok Oddziału Kociewskiego ZKP w Pelplinie – jest współorganizatorem tego ważnego kulturalnego przedsięwzięcia. Zdobyło ono już sobie stałą i wierną publiczność nie tylko z Pelplina, ale również  z Gniewu, Tczewa, Starogardu Gd. i innych miejsc na Kociewiu i Pomorzu.

         Tegoroczny cykl został dofinansowany m.in. ze środków Gminy Pelplin, a partnerami są m.in. Fundacja Pelplińska Biblia Gutenberga, Liceum Ogólnokształcące im. ks. Janusza St. Pasierba w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, Pelplińska Komandoria Pomorskiego Przeoratu Orderu Św. Stanisława, Piekarnia-Ciastkarnia Leszka Melera oraz Kwiaciarnia „Szafirek” Barbary i Romana Pruszyńskich  (piękne bukiety kwiatów od Szafirka wykonawcom i poetom wręczały licealistki od Pasierba!). Trzecie i ostatnie w tym roku spotkanie (tym razem poświęcone różnym barwom miłości) odbędzie się 15 listopada. Organizatorzy już dzisiaj serdecznie na nie zapraszają.

(bw)

foto Jacek Cherek