Zaproszenie na obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 7.rocznicy katastrofy Smoleńskiej

Dodano przez Redaktor, 5 kwietnia 2017 w NGO, Ogólne, Ogłoszenia, Szkoły
0

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski zaprasza na uroczystości upamiętnienia 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Wiosną 1940 roku, sowiecka policja polityczna NKWD Związku Radzieckiego wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych, w tym oficerów i policjantów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Radziecki wschodniej części Polski. Władze Związku Radzieckiego na rozkaz Stalina postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ byli oni żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć o wolną Polskę. Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. W katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, a także załoga samolotu.

W poniedziałek 10 kwietnia 2017, godz. 10.00, w Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z historykiem Piotrem Szubarczykiem, pracownikiem Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. W spotkaniu, prelekcji dot. Zbrodni Katyńskiej, uczestniczyć będzie młodzież ze szkół gminy Pelplin. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych.

O godz. 18.00 w kościele Bożego Ciała w Pelplinie sprawowana będzie Msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Bezpośrednio po Mszy w sali kominkowej odbędzie się Akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie.

Serdecznie zapraszamy.

10 kwietnia katyń 2017