Zaproszenie na obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 6.rocznicy katastrofy Smoleńskiej

Dodano przez Redaktor, 7 kwietnia 2016 w Kultura, Ogólne, Ogłoszenia, Uroczystości w Pelplinie, Wydarzenia
0

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski zaprasza na uroczystości upamiętnienia 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 6. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Wiosną 1940 roku, sowiecka policja polityczna NKWD Związku Radzieckiego wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych, w tym oficerów i policjantów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Radziecki wschodniej części Polski. Władze Związku Radzieckiego na rozkaz Stalina postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ byli oni żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć o wolną Polskę. Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. W katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, a także załoga samolotu.

W programie  uroczystości:

Miejsce: Zespół Kształcenia i  Wychowania nr 1 w Pelplinie
godz. 11:00 złożenie wiązanek kwiatów przy dębach pamięci

Miejsce: Kościół Bożego Ciała w Pelplinie
godz. 11:30
Msza Święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej i katastrofy Smoleńskiej

Po Mszy św. przejście do Sali Kominkowej

Miejsce: Sala Kominkowa
godz. 12:30

Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Patryka Demskiego
Wystąpienie Posłanki do Parlamentu Europejskiego Anny Fotygi
Akademia w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Pelplinie

plakat katyn 2016..