Zaproszenie na obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 5.rocznicy katastrofy Smoleńskiej

Dodano przez Redaktor, 8 kwietnia 2015 w Ogólne, Zaproszenia Burmistrza
0

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski zaprasza na uroczystości upamiętnienia 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Wiosną 1940 roku, sowiecka policja polityczna NKWD Związku Radzieckiego wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych, w tym oficerów i policjantów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Radziecki wschodniej części Polski. Władze Związku Radzieckiego na rozkaz Stalina postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ byli oni żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć o wolną Polskę. Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. W katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, a także załoga samolotu.

W programie  uroczystości:

10 kwietnia 2015 roku (piątek)
08:00 – Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
21:00 – wieczornica upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

13 kwietnia 2015 (poniedziałek)  godz. 11.00, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
Piotr Szubarczyk – historyk i publicysta Instytutu Pamięci Narodowej (Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku) przybliży historię Zbrodni Katyńskiej w formie prelekcji, prezentacji multimedialnej, opowiadania o historii wybranych osób.

plakat-katyn-strona