XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej zakończony

Dodano przez Redaktor, 27 sierpnia 2015 w Kultura, Ogólne
0

W środę 26 sierpnia 2015 r. w Pelplinie uroczyście zakończono XVII Festiwal Muzyki Organowej. Początki tego wydarzenia sięgają roku 1992, kiedy to w pelplińskiej Katedrze odbywał się cykl koncertów pt. „Pelplińskie Koncerty Kameralne”. Koncerty miały wyłącznie charakter lokalny, a wykonawcami byli głównie muzycy krajowi. W 1999 roku (bezpośrednio po dokonanej renowacji instrumentu głównego) zainicjowana została pierwsza edycja „Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej”, który od początku swego istnienia stał się jedną z największych tego typu imprez kulturalnych w Polsce i największą w tej części województwa pomorskiego.

Dziś Festiwal znany jest szerokiemu gremium melomanów. Światowej sławy muzycy oraz różnorodny i ciekawy dobór repertuaru sprawia, że przedsięwzięcie staje się letnią filharmonią naszego miasta, ściągając rokrocznie do Pelplina rzesze miłośników muzyki organowej.

Podczas koncertu finałowego, w murach pelplińskiej Katedry uczestnicy usłyszeli utwory w wykonaniu Tubicinatores Gedanenses oraz Gedymina Grubby.

Na zakończenie tegorocznej edycji koncertów Burmistrz  Miasta i  Gminy  Pelplin  Patryk  Demski podziękował organizatorom, artystom oraz dyrektorowi festiwalu Gedyminowi Grubba, którzy od wielu lat przyczyniają się do tego, że wieść o Pelplinie dociera poza granice sąsiednich miast i gmin.

Uroczystego błogosławieństwa udzielił zebranym Ks. Proboszcz Infułat Tadeusz Brzeziński, który podsumowując festiwal wyraził swoje uznanie dla organizatorów tego wydarzenia, dzięki którym pelplińska katedra rozbrzmiewa pięknymi dźwiękami i od siedemnastu lat raczy słuchaczy tak wspaniałą ucztą muzyczną.

W imieniu organizatorów już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, która odbywać się będzie tradycyjnie w każdą wakacyjną środę.