XVI Jarmark Cysterski już za nami.

Dodano przez Redaktor, 19 września 2016 w Jarmark Cysterski, Kultura, NGO, Ogólne, Ogłoszenia, Uroczystości w Pelplinie
0

Kolejna, XVI odsłona Jarmarku Cysterskiego w ramach 24 Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem: Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki, miała miejsce w dniach 16-18 września 2016 roku w Pelplinie. Wydarzeniu, które od lat doskonale wpisuje się w aurę malowniczej przestrzeni Pelplina towarzyszyły liczne atrakcje.
Już od piątku mogliśmy zwiedzać opactwo pelplińskie i wysłuchać X koncertu jubileuszowego Zespołu Muzyki Dawnej. W sobotę 17 września od wczesnych godzin rannych, rzemieślnicy, kolekcjonerzy oraz przedstawiciele gastronomii, rozstawiali stragany, kuszące kolorami i zapachem.
Młodzież i dzieci miały możliwość uczestnictwa w warsztatach architektonicznych. W tym dniu mogliśmy poznać historię piśmiennictwa, dawną muzykę i taniec, codzienne życie cystersów i architekturę ich klasztorów.

Tradycyjnie już o godzinie 12:00 z placu przed Bazyliką Katedralną wyruszyła pierwsza grupa uczestników XXII Biegu Cysterskiego, po którym nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznego Jarmarku, którego dokonali  Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski, Ks. Proboszcz Infułat Tadeusz Brzeziński  Przewodnicząca Komitetu Organizacji Jarmarku Alicja Słyszewska oraz goście Ambasador Bośni i Hercegowiny Duśko Kovacević i Konsul Generalny Bośni i Hercegowiny Jan Strawiński. Tuż po otwarciu odbył się Turniej rycerski dla żaków O miecz Starosty Powiatu Tczewskiego. Tego dnia można było także zapoznać się z ofertami wystawców, którzy przybyli do Pelplina w celu zaprezentowania swojego asortymentu na Jarmarku Cysterskim. Uczestnicy mieli możliwość nabycia smakowitych potraw regionalnych: wędlin, chleba na zakwasie, serów, aromatycznych ziół i przypraw, soków, smakowitych konfitur i innych ciekawych produktów spożywczych. Miłośnicy pięknych przedmiotów i wyszukanej biżuterii mogli zatrzymać się przy wielu stoiskach które prezentowały rękodzieło ( zabawki, biżuterię, torebki, ubrania).

Wieczorem w Bazylice Katedralnej odbył się  X Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej.

Sobotni dzień zakończyła biesiada u opata pelplińskiego nad młynówką.

 

 

Na niedzielę 18 września został zaplanowany równie interesujący program. Trzeci dzień Jarmarku rozpoczął się Mszą Świętą, która jednocześnie zwraca uwagę naszych gości na ważny dla Pelplina, wymiar duchowy. Po Mszy odbył się finałowy koncert X Przeglądu Zespołu Muzyki Dawnej.

Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta, którymi przeszli mieszkańcy na czele z władzami miasta oraz zaproszonymi gośćmi Burmistrzem Miasta Bad Doberan Thorstenem Semrau wraz z delegacją, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski, Barbara Kamińska Przewodnicząca Rady Powiatu, Ks. Proboszcz Infułat Tadeusz Brzeziński.  Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam po odegraniu hejnału Pelplina, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski przekazał klucze od miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.

Pierwsza część dnia upłynęła pod znakiem pokazów historycznych. Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej.

Dalsza zabawa trwała na Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie odbył się spektakl historyczno – militarny „Mieszko I – Jubileusz Chrztu Polski”.

Tak zakończył się XVI Jarmark Cysterski w Pelplinie, w miejscu gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem, dzięki Waszej pracy to cysterskie święto z roku na rok wzrasta w siłę.