XV Jarmark Cysterski za nami.

Dodano przez Redaktor, 22 września 2015 w Jarmark Cysterski, Ogólne, Ogłoszenia
0

Kolejna, XV odsłona Jarmarku Cysterskiego w ramach 23 Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem: Utracone Dziedzictwo, miała miejsce w dniach 18-20 września 2015 roku w Pelplinie.
Wydarzeniu, które od lat doskonale wpisuje się w aurę malowniczej przestrzeni Pelplina towarzyszyły liczne atrakcje.
Już od piątku mogliśmy zwiedzać opactwo pelplińskie i wysłuchać koncertu jubileuszowego Zespołu Muzyki Dawnej.
W sobotę 19 września od wczesnych godzin rannych, rzemieślnicy, kolekcjonerzy oraz przedstawiciele gastronomii, rozstawiali stragany, kuszące kolorami i zapachem.
Młodzież miała możliwość uczestnictwa w warsztatach zorganizowanych pod hasłem: „Dzień w dawnym opactwie cysterskim” podczas których poznawała historię piśmiennictwa, dawną muzykę i taniec, codzienne życie cystersów i architekturę ich klasztorów.

Tradycyjnie już o godzinie 12:00 z placu przed Bazyliką Katedralną wyruszyła pierwsza grupa uczestników XXI Biegu Cysterskiego, po którym nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznego Jarmarku, którego dokonali Wicestarosta Tczewski Witold Sosnowski, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski, Ks. Proboszcz Infułat Tadeusz Brzeziński oraz Przewodnicząca Komitetu Organizacji Jarmarku Alicja Słyszewska. Tuż po otwarciu odbył się Turniej rycerski dla żaków O miecz Starosty Powiatu Tczewskiego. Tego dnia można było także zapoznać się z ofertami wystawców, którzy przybyli do Pelplina w celu zaprezentowania swojego asortymentu na Jarmarku Cysterskim. Uczestnicy mieli możliwość nabycia smakowitych potraw regionalnych: wędlin, chleba na zakwasie, serów, aromatycznych ziół i przypraw, soków, smakowitych konfitur i innych ciekawych produktów spożywczych. Miłośnicy pięknych przedmiotów i wyszukanej biżuterii mogli zatrzymać się przy wielu stoiskach które prezentowały rękodzieło ( zabawki, biżuterię, torebki, ubrania).

Wieczorem w Bazylice Katedralnej odbył się  IX Przegląd Zespołów Muzyki Dawnej.

Sobotni dzień zakończyła biesiada u opata pelplińskiego nad młynówką.

Na niedzielę 20 września został zaplanowany równie interesujący program. Trzeci dzień Jarmarku rozpoczął się Mszą Świętą, która jednocześnie zwraca uwagę naszych gości na ważny dla Pelplina, wymiar duchowy. Po Mszy odbył się finałowy koncert IX Przeglądu Zespołu Muzyki Dawnej którego gościem była Europoseł Anna Fotyga.

Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Barny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam po odegraniu hejnału Pelplina, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski przekazał klucze od miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.

Pierwsza część dnia upłynęła pod znakiem pokazów historycznych. Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności to jedne z licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na Jarmark.

Dalsza zabawa trwała na Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie odbył się spektakl historyczno – militarny „Pelplin w dziejach oręża polskiego”.

Tak zakończył się XV Jarmark Cysterski w Pelplinie, w miejscu gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem, dzięki Waszej pracy to cysterskie święto z roku na rok wzrasta w siłę.

sponsorzy Jarmarku Cysterskiego