XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej zakończony

Dodano przez Administrator, 30 sierpnia 2012 w Kultura, Ogólne
0

Wraz z ostatnią środą sierpnia nadszedł czas na finałowy koncert XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Początki tego wydarzenia sięgają roku 1992, kiedy to w pelplińskiej Katedrze odbywał się cykl koncertów pt. „Pelplińskie Koncerty Kameralne”. Dziś Festiwal znany jest szerokiemu gremium melomanów. Światowej sławy muzycy oraz różnorodny i ciekawy dobór repertuaru sprawia, że przedsięwzięcie staje się letnią filharmonią naszego miasta.

 

W środę 29 sierpnia 2012 r. po przywitaniu uczestników koncertu Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tadeusz Błędzki podziękował organizatorom, artystom oraz dyrektorowi festiwalu, dzięki którym promocja Pelplina sięga daleko poza granice sąsiednich miast i gmin.

Jako że pierwsze i ostanie słowo koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej należy do muzyki, słuchacze przenieśli się w świat niezwykłych doznań muzycznych.

Podczas koncertu finałowego w murach pelplińskiej Katedry usłyszeliśmy utwory w wykonaniu Gedymina Grubby oraz Litewskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej „Svajone” pod dyr. Pranas Stepanovas i Daiva Martikonyte, wśród których znalazły się:

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – trio: Allein Gott in der Höh’ sei Ehr’ /BWV 664/
Georgi Muschel (1909-1989) – Toccata
Sergej Prokofiev – Montagues i Capulets (z „Romeo i Julia“)
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – „Bėkit, bareliai“
Edvard Grieg – In the Hall of the Mountain King (z suity “Peer Gynt”)
Agostino Gabucci – Arija
Edvard Elgar – Salut d‘Amour
Wolfgang Amadeusz Mozart – Serenada na dwie orkiestry D-dur
Christoph Willibald Gluck – Melodia
Henrik Czyž – Canzona di Barocco
Astor Piazzolla – Lieber Tango

Z pewnością festiwalowe koncerty na długo pozostaną w naszej pamięci. W imieniu organizatorów już dziś zapraszamy na kolejną jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, która odbędzie się w przyszłym roku.

 

(RTI)

About the Author

AdministratorView all posts by Administrator