XIII Jarmark Cysterski już za nami | www.pelplin.pl

XIII Jarmark Cysterski już za nami

Dodano przez Administrator, 16 września 2013 w Jarmark Cysterski, Ogólne
0

XIII Jarmark Cysterski w Pelplinie przeszedł do historii. Wieść o wyjątkowej atmosferze dni, w których Pelplin wraca do swych korzeni obiegła już nie tylko sąsiednie gminy, ale ściągnęła także gości z całej Polski a nawet z zagranicy.
Tegoroczne obchody rozpoczęła międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona organizacji, promocji oraz zarządzaniu szlakami kulturowymi, które stanowią istotny element integracji europejskiej. W kręgu zainteresowania badaczy oraz organizatorów turystyki będą: szlak cysterski, szlak bursztynowy, szlak gotyku ceglanego oraz Drogi Św. Jakuba.

W sobotę 14 września od wczesnych godzin rannych, rzemieślnicy, kolekcjonerzy oraz przedstawiciele gastronomii, rozstawiali stragany, kuszące kolorami i zapachami. Od godz. 12:00 młodzież miała możliwość uczestnictwa w warsztatach zorganizowanych pod tajemniczym hasłem „Dzień w dawnym opactwie cysterskim”. Tradycyjnie już o godz. 12:30  z placu przed Bazyliką Katedralną wyruszyła pierwsza grupa uczestników XIV Biegu Cysterskiego. Zawodnicy biegli w jedenastu kategoriach wiekowych.

Po oficjalnym otwarciu Jarmarku Cysterskiego przez Przewodniczącego Rady Powiatu Tczewskiego Piotra Odya, Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Andrzeja Stanucha oraz Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Jarmarku Cysterskiego Alicję Słyszewską, młodzież szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tczewskiego mogła podszkolić kunszt rycerski sprawdzić swoje rycerskie umiejętności biorąc udział w turnieju rycerskim.

Od godz. 15:30 na placu przed Collegium Marianum odbywał się piknik Cysterskie Złoto. Dzieci i młodzież uczestniczyli w turnieju rycerskim dla żaków o miecz Starosty Powiatu Tczewskiego, spektaklu historycznym: W nowicjacie u krzyżaków, turniej plebejskim dla publiczności oraz turnieju rycerskim konnym.

O godz. 17:30 ulicami Pelplina przeszła parada zespołów muzyki dawnej i rycerstwa, której uczestnicy, po przybyciu na plac przed Katedrą wzięli udział w VII Przeglądzie Zespołów Muzyki Dawnej. Sobotni dzień zakończyła biesiada Jana III Sobieskiego u cystersów pelplińskich.

Drugi dzień jarmarku rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą, która jednocześnie zwraca uwagę naszych gości na ważny dla Pelplina, wymiar duchowy.

Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu, ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam, po odegraniu hejnału Pelplina, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch przekazał klucze od miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.

Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności to jedne z licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na Jarmark. W Bazylice Katedralnej i na wirydarzu  rozbrzmiewały dźwięki muzyki dawnej, natomiast w krużgankach ożyło pelplińskie skryptorium, gdzie chętni mogli pobrać naukę pięknego pisania piórem i atramentem.

Dalsza zabawa trwała na Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie odbył się spektakl historyczno-kostiumowy „Najazd Szwedzki na Pelplin”.

Tak zakończył się XIII Jarmark Cysterski w Pelplinie, w miejscu gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością. Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem, dzięki Waszej pracy to cysterskie święto z roku na rok wzrasta w siłę.