XII Jarmark Cysterski za nami

Dodano przez Administrator, 17 września 2012 w Jarmark Cysterski, Ogólne
0

W miniony weekend, w dniach 15-16 września 2012 r. Pelplin ponownie znalazł się pod panowaniem księcia Mestwina. Stało się tak za sprawą Jarmarku Cysterskiego, który po raz dwunasty odbył się na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie.

 

Wieść o wyjątkowej atmosferze dni, w których Pelplin wraca do swych korzeni obiegła już nie tylko sąsiednie gminy, ale ściąga także gości z całej Polski a nawet z zagranicy. Zacznijmy jednak od początku.

 

Obchody Jarmarku rozpoczęły się w sobotę (15.09). Już od wczesnych godzin rannych, do Pelplina przybywali rzemieślnicy, kolekcjonerzy, przedstawiciele gastronomii a także Koła Gospodyń Wiejskich, aby ustawić stragany, kuszące kolorami i zapachami. O godz. 10:00 w Auli Biblioteki Diecezjalnej im. Bpa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie odbyła się promocja monografii „Pelplin – Doberan” prof. dr hab. inż. E. Łużynieckiej.

 

Jak wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch, tak więc zgodnie z tradycją o godz. 12:30  z placu przed Bazyliką Katedralną wyruszyła pierwsza grupa uczestników XIII Biegu Cysterskiego. Zawodnicy biegli w dziewięciu kategoriach wiekowych.

 

Po oficjalnym otwarciu Jarmarku Cysterskiego przez Starostę Tczewskiego Józefa Puczyńskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Andrzeja Stanucha oraz Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Jarmarku Cysterskiego Alicję Słyszewską, młodzież szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Tczewskiego mogła podszkolić kunszt rycerski sprawdzić swoje rycerskie umiejętności biorąc udział w turnieju rycerskim.

 

Już od godz. 12:00 na placu przed Collegium Marianum odbywał się piknik Cysterskie Złoto. Pyszna pelplinka, smaczna drożdżówka z jabłkiem, powidła i inne jabłeczne smakowitości niezaprzeczalnie królowały podczas sobotniego dnia.

 

W sobotnie popołudnie w swojej duchowej stolicy spotkali się także Kociewiacy, by o godz. 16:00 modlić się o pomyślność Kociewia i Kociewiaków, a także radować „darem obecności” wspólnoty osiadłej w dolinie Wierzycy i Wisły. O godz. 17:30 z ul. Wybickiego wyruszyła parada Kociewiaków, zespołów muzyki dawnej i rycerstwa, której uczestnicy, po przybyciu na plac przed Katedrą wzięli udział w VI Przeglądzie Zespołów Muzyki Dawnej. Wieczorem natomiast odbyło się biesiadne spotkanie Kociewiaków połączone z koncertem zespołów Jordan i Ajagore, a także biesiada staropolska, zakończona pokazem Fireshow.
 

Drugi dzień jarmarku rozpoczął się w Krużgankach katedralnych, gdzie odbył się finisaż wystawy fotograficznej „Jan Paweł II Piaseczno – Pelplin – Watykan”. O godzinie 10:00 tradycyjnie już, odbyła się uroczysta Msza Święta, która jednocześnie zwraca uwagę naszych gości na ważny dla Pelplina, wymiar duchowy.
 

Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu, ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego Urzędu i tam, po odegraniu hejnału Pelplina, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch przekazał klucze od miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych.

 

Dramy historyczne z dziejów pelplińskiego opactwa, turnieje i rozgrywki, pokazy sprawności rycerskiej czy turniej plebejski dla publiczności to jedne z licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na Jarmark. W Bazylice Katedralnej i na wirydarzu  rozbrzmiewały dźwięki muzyki dawnej w ramach VI Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej. Natomiast w krużgankach ożyło pelplińskie skryptorium, gdzie chętni mogli pobrać naukę pięknego pisania piórem i atramentem.

 

Dalsza zabawa trwała na Przystani Jana III Sobieskiego, gdzie odbył się widowiskowy spektakl historyczno-kostiumowy Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu.

 

Tak zakończył się XII Jarmark Cysterski w Pelplinie, w miejscu gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością.

 

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad Jarmarkiem, dzięki Waszej pracy to cysterskie święto z roku na rok wzrasta w siłę.