XI Kongres Miast Polskich

Dodano przez Administrator, 13 listopada 2013 w Ogólne
0

W dniach 7 i 8 listopada 2013 r. Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch uczestniczył w obradach XI Kongresu Miast Polskich, który odbył się w Krakowie. Podczas kongresu rozmawiano o polityce miejskiej, rewitalizacji oraz o tym jak mają się rozwijać miasta w przyszłej perspektywie unijnej w latach 2014-2020.

Wiele uwagi poświęcono współpracy między miastami i gminami, w poszczególnych obszarach funkcjonalnych, bowiem następna perspektywa będzie opierać się na promowaniu takiego właśnie partnerstwa. Jednym z mechanizmów, który ma umożliwiać taką współpracę są ZIT-y (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne) – centralne i regionalne. Przedstawiciel MRR odpowiadali na liczne wątpliwości dotyczące lidera, formy instytucjonalnej, harmonogramów, umów czy łączenia funduszy. Przykład udanej współpracy w formie ZIT-u regionalnego przedstawił prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemiej.

W trakcie Kongresu podpisano również porozumienie o współpracy między ZMP i ŚZGiP oraz wręczono nagrody w Konkursie TUP i ZMP, pod patronatem Prezydenta RP, na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną. Laureatami tego konkursu – spośród 19 nominowanych – zostały takie realizacje jak:
- Rewitalizacja centrum miasta Busko-Zdrój – w kategorii: rewitalizowana przestrzeń publiczna;
- Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie – w kategorii: nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni;
- Rewitalizacja zabytkowego Parku Miejskiego w Szczecinku – w kategorii: rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni.

Uczestnicy Kongresu przegłosowali ponadto wniosek w sprawie powołania komisji kodyfikacyjnej ds. prawa samorządowego oraz Odezwę do nauczycieli w sprawie gróźb przeprowadzenia strajku w szkołach.

(źródło: ZMP)