Wystawa „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń” w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie

Dodano przez Redaktor, 10 października 2017 w Bez kategorii, Kultura, Ogólne, Ogłoszenia
0

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy pt. „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”. Wystawa poza przedstawieniem przerażających zbrodni dokonanych przez dwa największe totalitaryzmy XX wieku na społeczeństwie polskim, stawia pytania o zakres wzajemnej współpracy niemieckich nazistów i sowieckich komunistów.

Daje też prawdziwy obraz działalności władz okupacyjnych, których celem było – jak cynicznie ogłoszono 18 września 1939 r. – „przywrócenie pokoju i ładu w Polsce, zniszczonych na skutek załamania się państwa polskiego oraz dopomożenie ludności polskiej do odbudowania warunków swego istnienia politycznego”. Brak zgody znacznej części społeczeństwa na tak rozumianą rolę obcej władzy w Polsce – demonstrowany w ciągu całego okresu okupacji i Polski Ludowej – pozwala nam dziś być narodem wolnym i żyć w państwie suwerennym.

Wystawa jest dostępna dla odwiedzających w Bibliotece Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie do 16 października 2017 r. (w godzinach urzędowania instytucji)