81. rocznica Krwawej Pelplińskiej Jesieni

20 października 1939 r. między Rudnem, a Pelplinem w miejscowości Wola Niemcy dokonali zbrodni na trzech kapłanach: ks. Tadeusz Borowski – proboszczu z Wielkiego Garca, ks. Alojzym Deji – proboszczu z Nowej Cerkwi i ks. Janie Bogdańskim – nauczycielu i wychowawcy z Collegium Marianum w Pelplinie.

Ponadto jesienią 1939 r. hitlerowcy wymordowali niemal wszystkich członków kapituły Diecezji Chełmińskiej (jej siedziba mieściła się wówczas w Pelplinie) oraz profesorów Pelplińskiego Seminarium Duchownego i nauczycieli Collegium Marianum. Wydarzenie to nazwano „krwawą pelplińską jesienią”. Większość spośród 24 ofiar „krwawej jesieni” zamordowano 20 października 1939 r. na terenie koszar wojskowych w Tczewie.

W każdą rocznicę krwawej ofiary złożonej na dawnym polu śmierci, samorządowcy, księża, mieszkańcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół gromadzą się przy krzyżu, który upamiętnia to straszną zbrodnię. Niech pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie gaśnie, aby ta ofiara życia kapłanów w służbie Bogu i ludziom, przyniosła obfite owoce w życiu współczesnych pokoleń.

W związku z kolejną rocznicą, jako dłużnicy względem tych poległych kapłanów, którzy słowem i przykładem kształtowali osobowość ludzką, uczyli prawdy, miłości i poświecenia dla braci, pragniemy zaprosić na uroczystości upamiętniające 81. rocznicę Krwawej Pelplińskiej Jesieni.

20 października 2020 r. o godz. 12.00 przy krzyżu w miejscowości Wola k. Pelplina będą miały miejsce uroczystości upamiętniające pomordowanych kapłanów na Woli, na które serdecznie zapraszamy.

 

Drukuj Pobierz PDF

Załączniki

events.label.seeMore

Powrót do góry