Konferencja Popularnonaukowa "Biskup Konstantyn Dominik – nadzwyczajnie zwyczajny"

Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią Covid 19 konferencja odbędzie się tylko w formie online. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zdalnego udziału w konferencji. Będzie ona transmitowana online – w sobotę 7 listopada 2020 r. od godz. 10.30 – na kanałach społecznościowych Radia Głos:

YouTubeFacebook i przez stronę www.radioglos.pl

 

Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie wespół z Biblioteką Diecezjalną w Pelplinie od 2017 r. organizuje konferencje popularnonaukowe z cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina”, udokumentowane corocznie seryjnymi publikacjami zawierającymi materiały pokonferencyjne.

7 listopada 2020 r. odbędzie się IV konferencja z tego cyklu. W tym roku poświęcona będzie Słudze Bożemu Biskupowi Konstantynowi Dominikowi, dokładnie w 150 rocznicę Jego urodzin (urodził się 7 listopada 1870 r. w Gnieżdżewie na Kaszubach). Konferencję poprzedzi msza św. w intencji rychłej beatyfikacji sprawowana w bazylice katedralnej w Pelplinie o godz. 9.00.

Konferencja odbędzie się w auli Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie przy ul. Bpa Dominika 7. Rozpocznie się o godz. 10.30.

Konferencja ma charakter popularnonaukowy. Oprócz przedstawicieli środowiska naukowego, referentami będą przedstawiciel  duchowieństwa (zaproszony został m.in. ks. Piotr Tissler – postulator  w procesie beatyfikacyjnym, a drugiej strony klerycy seminariów w Gdańsku i Pelplinie), ale także świeccy (m.in. dyrektorski szkół w Pelplinie i Swarzewie, którym patronuje Biskup Dominik oraz inicjatorka Wielkiej Nowenny w intencji rychłej beatyfikacji – Teresa Hoppe z Gdyni). Wszystkie wygłoszone referaty znajdą się w publikacji, która ukaże się do końca br.

Referaty (15-20-minutowe) dotyczyć będą spraw do tej pory szeroko nie prezentowanych (np. ks. prof. Jan Walkusz będzie mówił nt. teologii pracy w kaznodziejskiej interpretacji biskupa Konstantyna Dominika, ks. Karol Misiurski podejmie zagadnienie tematyki maryjnej w homiliach biskupa Dominika, zaś kleryk Wojciech Zielke – daleki krewny Biskupa Dominika – przedstawi wpływ rodziny i środowiska na wychowanie Sługi Bożego).

Szczegółowe informacje umieszczone są na załączonym plakacie (m.in. patronat honorowy i medialny, partnerzy, informacja o dofinansowaniu konferencji).

Konferencja będzie transmitowana on-line na stronie Radia Głos.

Organizatorzy kierują zaproszenie do udziału w konferencji do wszystkich, którym bliska jest pamięć o Tym nadzwyczajnie zwyczajnym  Biskupie.

Aby móc dostosować liczbę chętnych uczestników konferencji do liczby miejsc w auli Biblioteki Diecezjalnej oraz zapewnić stosowną liczbę poczęstunku, prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w konferencji na adres konferencja.dominik@gmail.com

3 października 2020 r. w Brusach odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w czasie którego podjęta zostanie uchwała w sprawie patrona roku 2021 w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim. Oddziały kociewskie ZK-P w Pelplinie, Tczewie i Zblewie wystąpiły z wnioskiem, aby był nim Biskup Konstantyn Dominik.

Gdyby tak się stało, pelplińska konferencja byłaby swoistym preludium obchodów Roku Biskupa Konstantyna Dominika.

Bogdan Wiśniewski
Animator i moderator konferencji
e-mail konferencja.dominik@gmail.com
e-mail wispel@wp.pl

Drukuj Pobierz PDF

Załączniki

events.label.seeMore

Powrót do góry