XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie

Od 1 lipca do 26 sierpnia 2020 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie trwać będzie kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Koncerty w ramach festiwalu odbywać się będą w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 19.00 w  pelplińskiej katedrze.

Pelpliński festiwal trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Od wielu lat jest w grupie największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i w Europie, skupiających artystów i słuchaczy z całego świata. To zarazem (od początku istnienia!) największe i najważniejsze wydarzenie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na całym Kociewiu. W Festiwal zaangażowanych jest aż 11 Diecezji w Polsce, także kościoły na Ukrainie i Białorusi (m.in. Katedra Grodzieńska), łącznie ponad 70 punktów koncertowych w 6  województwach!

Tylko w ramach Festiwalu, w ciągu ostatnich 21 lat zorganizowano przeszło 600 koncertów z udziałem ok. 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré działająca od 2003 roku, a jego dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista Gedymin Grubba, który w 2021 roku obchodził będzie 25-lecie pracy artystycznej. Fundacja w ciągu wszystkich lat działalności zorganizowała ponad 700 koncertów, a Dyrektor Festiwalu w 2017 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, w 2019 roku uhonorowany Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za międzynarodową działalność kulturalną na rzecz Polski, a w 2020 roku odznaczeniem kościelnym Pro Ecclesia et Populo.

W bieżącym roku w ramach XXII edycji Festiwalu odbędzie się w sumie 25 koncertów, w 13 miejscach, z udziałem łącznie ponad 40 wykonawców z 10 Polskich miast oraz 7 krajów Europy i świata.

Platforma festiwalowa na kanale  YouTube 

Zasady bezpieczeństwa podczas koncertów w czasie pandemii COVID-19

Informujemy, że w związku z epidemią COVID-19 nastąpiły zmiany w działalności Festiwalu. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa

Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego:

  • każdy uczestnik wydarzenia ma obowiązek przed uczestnictwem w koncercie wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia i podanie danych trackingowych (imię i nazwisko oraz nr telefonu),
  • każdy uczestnik wydarzenia ma obowiązek zakrywania ust oraz nosa maseczką lub inną częścią garderoby od momentu przybycia na koncert do jego opuszczenia,
  • każdy uczestnik ma obowiązek zdezynfekować dłonie przed wejściem na koncert,
  • należy zajmować co drugie wolne miejsce (z wyłączeniem osób zwolnionych z tego obowiązku na podstawie zaleceń GIS),
  • należy zachować odpowiedni dystans przy wchodzeniu i opuszczaniu miejsca koncertu,
  • podczas każdego wydarzenia może przebywać max. 150 osób.

Więcej informacji dot. zasad bezpieczeństwa dostępne TUTAJ 

Aby przeciwdziałać nadmiernemu gromadzeniu się w miejscu wydarzenia zalecamy samodzielne wydrukowanie i podpisanie formularza oświadczenia z klauzulą informacyjną RODO przed przybyciem na koncert oraz okazanie go przy wejściu na wydarzenie. Oświadczenie, o którym mowa winno być aktualne na dzień organizacji wydarzenia.

W przypadku niemożliwości wydrukowania oświadczenia, oświadczenie takie będzie dostępne w miejscu wydarzenia, w tym celu jednak konieczne jest przybycie do miejsca wydarzenia z odpowiednim wyprzedzeniem (zalecamy wyposażyć się w osobisty środek do pisania)

Oświadczenie o stanie zdrowia wraz z RODO niezbędne do uczestnictwa w koncertach dostępne TUTAJ


HARMONOGRAM KONCERTÓW

1 lipca 2020

Hijoo Moon - organy /Korea Południowa/
Johannes Garam Liebig - skrzypce /Norwegia/

8 lipca 2020

Tome Olives - organy /Majorka/

15 lipca 2020

Pavel Cerny - organy /Czechy/

22 lipca 2020

Bałtycki Kwintet Dęty (flet, obój, klarnet, fagot, róg)

29 lipca 2020

Zespół Muzyki Dawnej:

Adela Czaplewska – viola da gamba /Gdańsk/

Bartosz Kokosza – wiolonczela barokowa /Poznań/

5 sierpnia 2020

Matthias Boehlert - organy /Niemcy/

12 sierpnia 2020

Stefan Kagl - organy /Niemcy/

19 sierpnia 2020

Gedymin Grubba - organy /Gdańsk/

Tatiana Szczepankiewicz - sopran /Kartuzy/

26 sierpnia 2020

Justyna Stanek – obój /Wrocław/

& Kwintet Obojowy "Silesia"

Koncerty Towarzyszące Pełna lista koncertów dostępna tutaj

Tradycyjnie na wszystkie koncerty wstęp wolny! (obowiązują aktualne zalecenia sanitarne)

www.pelplin.org.pl
www.faure.org.pl
www.gedymin.org

Drukuj Pobierz PDF

events.label.seeMore

Powrót do góry