Koncert „Archetyp” fantazja na orkiestrę smyczkową

W ramach obchodów 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski zapraszamy na koncert muzyczny do Miejskiego Ośrodka Kultury w sobotę 1 lutego 2020 r. godz. 17.00.

(Wstęp darmowy, ale obowiązują wejściówki – do odbioru w Ośrodku Kultury od 02.01.2020)

Dzieło muzyczne „Archetyp” - Fantazja na kameralną orkiestrę smyczkową, zostało napisane przez młodego gdańskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego specjalnie na obchody 100-lecia powrotu Pelplina do odrodzonej Polski!

Inicjalny motyw dzieła muzycznego wykonywany przez skrzypce solo, staje się tytułowym archetypem, podlegającym różnym przekształceniom i opracowaniom w przeciągu całego dzieła, w które kompozytor wplata elementy folkloru kociewskiego, posiłkując się tematami pieśni kociewskich zebranymi przez Władysława Kirsteina w 1970 r. w publikacji „Pieśni z Kociewia”. Dopełnieniem programu będzie wykonanie „4 utworów w polskim stylu” Stanisława Moryto, a także, „5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową” Witolda Lutosławskiego. Koncert otworzy  odśpiewany wspólnie z publicznością Hymn Polski w specjalnie przygotowanej aranżacji na orkiestrę smyczkową autorstwa Krzysztofa Falkowskiego.

Maciej Zakrzewski, organista, kompozytor, improwizator, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Urodził się w 1988 roku w Myślenicach. Naukę gry na organach rozpoczął w Krakowie. Tytuł magistra sztuki uzyskał z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z powodzeniem brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Operą Bałtycką w Gdańsku.

Szymon Morus urodził się w1984 roku w Tczewie. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Założyciel oraz dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress. Tytuł magistra sztuki uzyskał w klasie skrzypiec, dyrygentury symfoniczno-operowej u prof. Wojciecha Rajskiego na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracuje z wieloma orkiestrami w całej Polsce. W sezonie 2014/2015 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W marcu 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad premierą „Czarnej Maski” Krzysztofa Pendereckiego z wielkim powodzeniem prezentując dzieło trójmiejskiej publiczności oraz debiutując na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane.

Orkiestra Kameralna Progress to dynamicznie rozwijający się zespół założony w 2009 roku przez Szymona Morusa. Od początku swojego istnienia Orkiestra związana jest z miastem Tczew, w którym rokrocznie daje cykle koncertowe. Orkiestra współpracuje z Akademią Muzyczną w Gdańsku i występuje na licznych festiwalach muzycznych w Polsce. W kwietniu 2013 roku Orkiestra wzięła udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim prezentując podczas koncertu w Berlinie Requiem niemieckie J. Brahmsa oraz Ocalałego z Warszawy A. Schonberga. Szczególne miejsce w repertuarze Zespołu zajmuje muzyka współczesna, której promowanie jest naczelnym priorytetem jej dyrektora artystycznego. Od 2013 roku Orkiestra Kameralna Progress działa pod patronatem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane.

Drukuj Pobierz PDF

Załączniki

events.label.seeMore

Powrót do góry