Wspomnienie ks. inf. Jerzego Buxakowskiego

Dodano przez Administrator, 29 listopada 2011 w Ogólne
0

W minioną niedzielę 27 listopada 2011 r. w Pelplinie, po ciężkiej chorobie, w wieku 85 lat, zmarł ks. infułat Jerzy Buxakowski. Był jednym z najbardziej znanych teologów-dogmatyków polskich. Autor licznych książek z zakresu teologii dogmatycznej, materiałów dla duszpasterstwa rodzin. Przez 16 lat był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i profesorem tej uczelni. Był Protonotariuszem Apostolskim. Osobą dobrze znaną i współpracującą z kard. Karolem Wojtyłą i ks. Jerzym Popiełuszko.

Ks. infułat Jerzy Buxakowski urodził się w 1926 r. w Fordonie. W czasie wojny działał w Szarych Szeregach. Przyjął święcenia kapłańskie w Pelplinie 2 października 1949 r. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie studiował sakramentologię i doktoryzował się. Pracował jako wikariusz w parafii w Brodnicy. Na KUL-u habilitował się w 1984 r. Od 1956 r. pracował w Pelplinie. Najpierw w Niższym Seminarium Duchownym. Potem w Collegium Marianum i równocześnie był profesorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Przez 16 lat był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Był jednym z prekursorów od 1964 r. krajowego duszpasterstwa służby zdrowia. W latach 1964-1976 był ogólnopolskim duszpasterzem lekarzy. Ogromnie zaangażowany w duszpasterstwo rodzin w Polsce, będąc też przez wiele lat sekretarzem Komisji Episkopatu ds. Rodzin. Dlatego współpracował z kard. Karolem Wojtyła, kard. Stefanem Wyszyńskim, ks. Jerzym Popiełuszko. Był członkiem licznych stowarzyszeń teologicznych w Polsce i za granicą. W latach 1982 – 1992 był przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce.

Ks. infułat Jerzy Buxakowski jest autorem podręczników z teologii dogmatycznej. Do niedawna pełnił liczne i ważne funkcje w diecezji pelplińskiej, szczególnie w ramach formacji kapłańskiej, rady biskupiej, rady kapłańskiej. Był przewodniczącym Rady Programowej Radia Głos. Do czerwca tego roku miał wykłady w WSD w Pelplinie z teologii dogmatycznej, ale także z teologii rodziny, liturgiki i sakramentologii. Odznaczony przez różne organizacje, a także przez prezydenta RP.


Pogrzeb ś.p. Ks. Inf. Jerzego Buxakowskiego odbędzie się
w piątek 2 grudnia 2011 r. o godz. 11:00
w Bazylice katedralnej w Pelplinie
Exporta w czwartek o godz. 17:00 w Bazylice katedralnej w Pelplinie

(RPI za RG)