Wizyta Prezydenta RP w Pelplinie

Dodano przez Redaktor, 30 kwietnia 2014 w Ogólne, Urząd, Wydarzenia
1

29 kwietnia 2014 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski odwiedził Pelplin. Głównym celem wizyty było wręczenie biskupowi pelplińskiemu Ryszardowi Kasynie  decyzji o nadaniu pelplińskiemu pocysterskiemu kompleksowi katedralnemu statusu Pomnika Historii. Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków – terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Wpisu na listę dokonuje się poprzez podpis prezydenta RP po wcześniejszym wniosku ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Do tej pory, w spisie Pomników Historii są 54 zabytki.

Główna część uroczystości odbyła się w dawnym refektarzu cysterskim, obecnie należącym do Wyższego Seminarium Duchownego. Wzięli w niej udział liczni goście, w tym między innymi komisarz europejski Janusz Lewandowski, europoseł Jan Kozłowski, ministrowie, parlamentarzyści, władze województwa pomorskiego, przedstawiciele instytucji związanych z ochroną zabytków, samorządowcy, księża, alumni seminarium duchownego i uczniowie Collegium Marianum.

W prezydenckim rozporządzeniu z dnia 29 kwietnia napisano, że „celem ochrony tego pomnika historii jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne i artystyczne, materialne i niematerialne oraz autentyczność substancji zabytkowej, zespołu wyróżniającego się wysokiej klasy architekturą gotycką oraz cennym średniowiecznym i nowożytnym wyposażeniem wnętrz, który jest ważnym dla kultury historii Polski ośrodkiem intelektualnym i dydaktycznym o wielowiekowej tradycji”. W dokumencie wylicza  się elementy całego kompleksu, którego najważniejszym obiektem  jest pelplińska katedra.

Po rozmowie z uczestnikami uroczystości, prezydent zwiedził kompleks katedralny, modlił się przed Najśw. Sakramentem i złożył wieniec na grobach biskupów i opatów cysterskich pochowanych w katedralnej nekropoli. Ostatnim akcentem wizyty było odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Collegium Marianum, na której utrwalono wpisanie zabytków Pelplina do grona pomników historii.

Prezydentowi towarzyszyła jego matka, której rodzinne korzenie są związane z Pelplinem.

fot. S. Brzeziński