„Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą po zabytkach Kociewia” w Gminie Pelplin

Z ogromną przyjemnością informujemy Państwa, iż Gmina Pelplin zakończyła realizację swojej części inwestycji w infrastrukturę kajakową na rzece Wierzycy w ramach partnerstwa prowadzonego przez Gminę Starogard Gdański w projekcie pod nazwą: „Pomorskie Szlaki Kajakowe – Wierzycą po zabytkach Kociewia”.

Mając świadomość, że Pomorze jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów do uprawiania turystyki kajakowej, Samorząd Województwa Pomorskiego zdecydował kilka lat temu o rozpoczęciu procesu wdrażania przedsięwzięcia strategicznego obejmującego cały region pod nazwą „Pomorskie Szlaki Kajakowe”.

O atrakcyjności pomorskich szlaków świadczą nie tylko opinie pasjonatów kajakarstwa, ale także liczby: 40 zróżnicowanych szlaków kajakowych o łącznej długości około 1.600 km. My zachęcamy Państwa do spróbowania swoich sił na jednym z trudniejszych szlaków, jakim jest Wierzyca. Tym bardziej, że na całym odcinku Gminy Pelplin wybudowana została już infrastruktura usprawniająca, a także uprzyjemniająca przygody z kajakiem. A niebawem Wierzyca na całej długości, od swego początku na Jeziorze Piotrowskim niedaleko Kościerzyny, aż do ujścia do Wisły w Gniewie, będzie posiadała podobnego rodzaju infrastrukturę!

Na całe zadanie realizowane na terenie Gminy Pelplin składają się cztery inwestycje zlokalizowane w: Rajkowach, Pelplinie oraz Stockim Młynie. Zadanie jest współfinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w 85%. Podsumowując koszty, wartość zadania wyniosła 1.037.075 zł (wraz z wydatkami niekwalifikowanymi), a dofinansowanie unijne 812.152 zł.

Serią kilku artykułów chcielibyśmy przybliżyć Państwu powstałą infrastrukturę, a tym samym zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dziś kilka słów i zdjęć z pierwszej lokalizacji patrząc od strony północnej, która znajduje się w Rajkowach, a dokładniej w Rajkowskim Młynie, tuż przy moście dzielącym Gminę Pelplin od Gminy Starogard Gdańskim. W tym urokliwym zakolu między Wierzycą a rajkowskimi lasami, na polanie, powstała przystań kajakowa. Dojechać do niej można od strony Rajków (droga przy kościele) przez las, lub od strony Klonówki, aż do wspomnianej już granicy gmin. Na miejscu czeka przystań kajakowa wraz z małym parkingiem. Wśród najważniejszych elementów wymienić należy: ścieżki piesze, drewniane wiaty, miejsce na ognisko, oczywiście miejsce do suszenia kajaków, pomost pływający, a także specjalną konstrukcję pod toaletę (ta zostanie ustawiona z początkiem sezonu kajakowego). Poza tym znaleźć można oczywiście kosze na śmieci, niebawem teren zostanie objęty systemem monitoringu. Zaznaczyć należy, że miejsce jest ogólnodostępne i służyć ma w pierwszej kolejności korzystającym z Wierzycy kajakarzom.

Wyświetlono: 275

Drukuj Pobierz PDF

Mogą Cię również zainteresować

Powrót do góry