Konferencja popularnonaukowa - Współtwórcy "Pielgrzyma"

W sobotę 5 października 2019 r. w Bibliotece Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie odbyła się konferencja poświęcona kulturotwórczej, patriotycznej i religijno-formacyjnej roli "Pielgrzyma", który powstał 150 lat temu. Jego rola w walce z germanizacją w czasach zaborów jest nie do przecenienia. Cztery interesujące wykłady wygłosili znakomici znawcy tematu: prof. Józef Borzyszkowski ("Pielgrzym" a polityka - na przykładzie ks. Antoniego Wolszligiera i ks. Jerzego Chudzińskiego), prof. Andrzej Romanow ("Pielgrzym" i ludzie "Pielgrzyma" w systemie prasy polskiej Prus Zachodnich), ks. prof. Jan Walkusz (Literacka twórczość duchowieństwa na łamach "Pielgrzyma") oraz ks. dr Wojciech Węckowski - obecny prezes "Bernardinum" i redaktor naczelny "Pielgrzyma" (Tożsamość polska mieszkańców Pomorza na podstawie "Pielgrzyma" w latach 1918-1939).

Były wiceprezes "Bernardinum" Tadeusz Serocki wręczył redakcji "Pielgrzyma" niezwykły dar od emerytowanego drukarza Bolesława Budy: próbny egzemplarz pierwszego - wznowionego w 1989 r. - "Pielgrzyma" z podpisami wszystkich tych, którzy przygotowywali ten historyczny numer pisma.

Konferencji towarzyszyła przygotowana przez Bibliotekę Diecezjalną wystawa, na której eksponowano najstarsze egzemplarze "Pielgrzyma". Konferencja - trzecia z cyklu "Wielcy ludzie małego Pelplina" - odbyła się z inicjatywy Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie oraz Biblioteki Diecezjalnej, a prowadzili ją ks. dr Krzysztof Koch i Bogdan Wiśniewski. 

Jej uczestnikami byli przedstawicielom środowiska akademickiego, nauczyciele i regionaliści, przedstawiciele organizacji kociewskich, samorządowcy. Wśród nich m.in. poseł Kazimierz Smoliński oraz Bogdan Badziong - sekretarz Urzędu Miasta i Gminy, który w imieniu burmistrza Mirosława Chyły zapowiedział złożenie wniosku do Rady Miejskiej o  nadanie "Pielgrzymowi" tytułu "Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin".

Relacje z tego wydarzenia upamiętniającego tę bardzo ważną dla dziejów Pelplina i Pomorza rocznicę przygotowały niezawodne media: Radiu Głos, TVP Gdańsk, TV Pelplin, "Dziennik Bałtycki", "Informator Pelpliński"'.

 

BW

Zdjęcia Seweryn Brzeziński.

Wyświetlono: 555

Drukuj Pobierz PDF

Mogą Cię również zainteresować

Powrót do góry