75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2019 r. przypada 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, w związku z tym w Pelplinie odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. O godz. 12.00 Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, Kierownik Referatu Społecznego i Promocji Tomasz Czerwiński, Dyrektor DPS Pelplin Emilia Rzeniecka wraz z podopiecznymi oraz mieszkańcy Pelplina złożyli wiązanki kwiatów na cmentarzu parafialnym pod pomnikiem „ Życie oddali za Polskę 1939-1945”.
O godzinie 17.00 czyli dokładnie w godzinę „W”, oddamy hołd Powstańcom Warszawskim poprzez minutowy sygnał z syren alarmowych zlokalizowanych na terenie miasta i sołectw.
Powstanie Warszawskie 1944, to wystąpienie zbrojne przeciwko wojskom niemieckim, okupującym stolicę, zorganizowane przez Armię Krajową w dniach 1 sierpnia 31 października 1944 roku. Powstanie Warszawskie 1944 zostało przeprowadzone w ramach akcji „Burza”. Za początek powstania warszawskiego uznaje się datę 1 sierpień 1944, czas – tzw. Godzina W. Głównym celem powstania warszawskiego było obalenie Niemców, a także ratowanie suwerenności, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny,
a także obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR. Istotną rolę jeśli chodzi o działania zbrojne odegrał T. Bór Komorowski. Powstanie 44, bez wątpienia zaliczane jest do jednego z najistotniejszych wydarzeń końca wojny.

Wyświetlono: 180

Drukuj Pobierz PDF

Mogą Cię również zainteresować

Powrót do góry