Powiatowy Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuc „RECEPTA NA RAKA”

Zachęcamy mieszkańców Miasta i Gminy Pelplin do korzystania z Powiatowego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuc „RECEPTA NA RAKA”, który jest  współfinansowany przez Gminę Pelplin.

Powiat Tczewski, biorąc pod uwagę niepokojące dane epidemiologiczne, przystąpił do realizacji programu polityki zdrowotnej mającego na celu zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu nowotworów złośliwych płuc.

W  ramach programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku 55-80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości  przez co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie i rzucili palenie w ciągu ostatnich 15 lat, mogą skorzystać z bezpłatnych badań klatki piersiowej metodą niskodawkowej tomografii komputerowej (LDCT).

Badanie jest poprzedzone pulmonologiczną konsultacją lekarską. Po wykonaniu badania LDCT przewidziano ponowną konsultację specjalistyczną w celu omówienia wyniku i wydania zaleceń.

Z badań przesiewowych w ramach programu można skorzystać jeden raz.

Konsultacje pulmonologiczne udzielane są w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5, natomiast niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej (LDCT) wykonywana jest przez Affidea Sp. z o.o. w Tczewie przy ul. 30. Stycznia 57/58.

W sprawie uczestnictwa w programie należy kontaktować się bezpośrednio z realizatorem programu, tel. 58 777 52 37 lub 58 7776858, w poniedziałki i środy w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz we wtorki i czwartki w godzinach od 16:00 do 18:00.

Nowotwory złośliwe po chorobach układu sercowo-naczyniowego stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, nowotwory złośliwe płuc powodują u mężczyzn ok. 31% zgonów, u kobiet 15% zgonów nowotworowych.

Rak płuc to cichy zabójca, długo nie daje niepokojących objawów. Jest wykrywany z reguły późno, w zaawansowanym stadium, kiedy niemożliwa jest już interwencja chirurgiczna, a to najskuteczniejsza metoda leczenia.

Niskodawkowa tomografia komputerowa LDCT jest szybkim i bezbolesnym badaniem z wykorzystaniem niskiej dawki promieni rentgenowskich. Badanie pozwala wykryć nowotwór, kiedy jest on niewielkim, pojedynczym guzkiem i jest w stanie wykryć małe zmiany, które umykają w zdjęciu rentgenowskim.

Zastanawiasz się jak chronić siebie i najbliższych przed nowotworem płuc? Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuc jest rzucenie palenia! Nie zwlekaj! Rzuć palenie już dziś - wybierz zdrowie!!!

Palenie tytoniu to przyczyna aż 90% zachorowań na raka płuc.

Realizację programu zaplanowano na lata 2016 – 2020, z programu badań przesiewowych skorzystało już ponad 800 osób, w 2020 roku zalanowano przebadanie kolejnych 290 mieszkańców powiatu z grupy ryzyka.  Pomyśl o zdrowiu, zbadaj swoje płuca!

W 2020 roku program finansowany jest ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Subkowy oraz NFZ.

Więcej informacji o programie na stronie Starostwa Powiatowego w Tczewie 

Do pobrania:
Plakat "Recepta na raka"

 

Wyświetlono: 85

Drukuj Pobierz PDF

Mogą Cię również zainteresować

Powrót do góry