W Pelplinie posadzono dwa Dęby Wolności

Dodano przez Redaktor, 2 czerwca 2014 w Ogólne, Wydarzenia
0

W dniu 30 maja 2014 r. z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Andrzeja Stanucha na Placu Wolności w Pelplinie posadzone zostały dwa dęby, które stanowić mają trwałe świadectwo naszej wdzięczności i radości z wolnego państwa.

„Dęby Wolności”, upamiętniające przypadającą w tym roku rocznicę 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 i dalszych przemian demokratycznych w Polsce i na świecie,  sadzone są w całej Polsce,  w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności, a także w miejscach pamięci o walce za Ojczyznę i bohaterstwie Polaków.

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na akcję, której patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski. Jej celem jest pozostawienie przesłania dla kolejnych pokoleń opierającego się o promowanie 25-lecia Wolności – świętowania, radości, ale także pogłębionej refleksji nad odzyskaną 25 lat temu niepodległością.

Akcja sadzenia „Dębów Wolności” realizowana w 2014 roku odwołuje się do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928, kiedy Polacy wraz z leśnikami sadzili w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezydent RP dziękując wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w tę inicjatywę powiedział: „Wierzę, że szum liści, które wyrosną na tych drzewach, wróżyć będzie Polsce, całej wspólnocie jej obywateli, dobrą, pomyślną przyszłość”.