Uwaga – zmiana przepisów w przedmiocie wycinki drzew. | www.pelplin.pl

Uwaga – zmiana przepisów w przedmiocie wycinki drzew.

Dodano przez Redaktor, 19 czerwca 2017 w Ogólne, Ogłoszenia
0

29 maja 2017 roku Prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie przyrody, od 17 czerwca przestały zatem obowiązywać liberalne przepisy dotyczące wycinki drzew na własnej posesji. Nowe prawo określa, że zamiar wycinki drzew o odpowiednich obwodach należy zgłosić do urzędu gminy. W ciągu 21 dni od złożenia zgłoszenia, nastąpią oględziny drzewa, a  kolejne 2 tygodnie urząd będzie miał na ewentualne wyrażenie sprzeciwu, co do wycinki drzewa.

Takiego sprzeciwu można będzie się spodziewać zwłaszcza, jeśli drzewo znajduje się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zielone lub na terenach objętych formami ochrony przyrody. Gmina może zakazać wycinki również jeśli drzewo jest cenne przyrodniczo lub będzie pomnikiem przyrody.

Obowiązek zgłoszenia drzew przeznaczonych do wycinki uzależniony jest od gatunku oraz od obwodu drzewa. Nowelizacja ustawy określiła, że obowiązek taki istnieje dla drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza:

  •  80 cm dla topoli, wierzb, klonu jesionolistnego czy klonu srebrzystego
  •  65 cm dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego
  • 50 cm dla pozostałych gatunków drzew

Więcej informacji można uzyskać w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Pelplin w Referacie Gospodarki Przestrzennej i Środowiska bądź pod nr tel: 58 536 12 61 wew. 14.