Uroczystości patriotyczne w Szpęgawsku

Dodano przez Redaktor, 2 października 2015 w Ogólne, Szkoły
0

W niedzielę 27 września delegacja Zespołu Szkół Nr 2 w Pelplinie uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających masową eksterminację ludności Kociewia i Kaszub w czasie II wojny światowej.
Przez cały okres okupacji w Lesie Szpęgawskim zamordowano od pięciu do siedmiu tysięcy osób. Masową zagładą hitlerowcy objęli duchownych ( 24 księży z Pelplina – wykładowców Seminarium Duchownego i Collegium Marianum, pracowników kurii biskupiej ), nauczycieli, wybitnych patriotów, przedstawicieli inteligencji oraz pacjentów szpitala w Kocborowie. Największe nasilenie tej zbrodniczej działalności przypada na okres od października 1939 do końca 1940roku.
Las Szpęgawski jest głównym miejscem masowych straceń na ziemi kociewskiej. Znajduje się tutaj 39 masowych grobów. Egzekucje nie miały charakteru jawnego, dlatego Niemcy skrzętnie zacierali po nich ślady. Polegało to na sadzeniu lasu w miejscu zbrodni lub paleniu zwłok. Dlatego trudno jest ustalić rzeczywistą liczbę pomordowanych osób oraz je zidentyfikować.
Nasza obecność we wspólnej modlitwie w czasie Mszy Świętej i nad grobami tych, którzy zginęli za wolność niech będzie wyrazem pamięci i hołdu dla ich męczeństwa.

ZS Nr 2 Pelplin