Spotkanie w Rajkowach za nami

Dodano przez Redaktor, 30 kwietnia 2015 w Kultura, Ogólne
0

Dnia 28 kwietnia 2015 w świetlicy wiejskiej w Rajkowach odbyło się z mieszkańcami tej miejscowości w ramach projektu „Diagnoza i rozwój kapitału kulturowego w gminie Pelplin”, który realizowany jest w ramach Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne.

W spotkaniu uczestniczyło 25 osób, w tym przedstawiciele sołectwa, lokalnej szkoły, lokalnego stowarzyszenia oraz inni mieszkańcy. Na początku sołtys Jan Krajnik przywitał wszystkich, a dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie Piotr Łaga  przedstawił założenia programu Domy Kultury+ oraz realizowanego przez Ośrodek Kultury projektu.  Dalszą część spotkania poprowadził Jan Radzewicz, doświadczony animator i działacz kultury z Kociewia, który skutecznie zachęcił uczestników do wypowiedzi na tematy związane z działalnością kulturalną w swojej miejscowości.

W trakcie dyskusji mieszkańcy Rajków zgłaszali ciekawe inicjatywy, które chcieliby realizować u siebie. Jedną z nich jest chęć organizacji cyklicznej imprezy, opartej o legendę kamienia diabelskiego i historię wioski, która miałaby być realizowana w połączeniu z odpustem św. Bartłomieja. Część osób od razu zdeklarowała chęć współpracy przy takim projekcie. Innym pomysłem, zgłoszonym przez mieszkańców jest organizacja letnich koncertów w plenerze. Jeden z mieszkańców zaoferował udostępnienie swojego ogrodu, który jest przystosowany do przyjęcia wielu gości i organizacji tego typu eventów. Mieszkańcy chcieliby też przywrócić pamięć o historycznych miejscach w wiosce, związanych z dawnymi zawodami, np. miejsce działalności kowala, szewca, itp. Obecni na spotkaniu rodzice dzieci wskazywali na potrzebę organizacji cyklicznych zajęć artystycznych w świetlicy wiejskiej w okresie jesienno-zimowym. Rajkowy posiadają coraz ładniejszą świetlicę i z pewnością warto wykorzystać to miejsce w celu rozwoju zainteresowań i talentów dzieci.

Spotkanie było rzeczowe i przebiegło w miłej atmosferze.  Prowadzący Jan Radzewicz na koniec spotkania zaaranżował wspólny śpiew wszystkich zebranych, a sołtysowi wręczył pamiątkowe serduszko wykonane przez osoby niepełnosprawne.

Kolejne spotkania z mieszkańcami w ramach Programu Domy Kultury+ odbędą się w maju.

(MOK)