Słoneczne „Dni Pelplina 2013″ za nami

Dodano przez Administrator, 10 czerwca 2013 w Dni Pelplina, Ogólne, Uroczystości w Pelplinie, Wydarzenia
0

Za nami jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Dni Pelplina – bo o nich mowa, tradycyjnie rozpoczął  uroczysty przemarsz mieszkańców gminy Pelplin i gości ulicami miasta, który poprowadziła „Pelplińska Orkiestra Dęta”. Na Targowisku Miejskim, po odegraniu hejnału Pelplina, święto miasta oficjalnie otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Andrzej Stanuch.  Następnie wręczono medale i puchary zwycięzcom XIV Biegu Papieskiego. Kolejny punkt programu, jakim były występy artystyczne, rozpoczął zespół pieśni „Oj-toto”, który tworzą panie z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Pelplin. Następnie na scenie wystąpili młodzi artyści z placówek oświatowych z Rudna, Rajków i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie.

Podczas Dni Pelplina odbył się kolejny Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, w którym rywalizowały KGW Pomyje, Bielawki i Miedzyłęż. I to właśnie panie z Międzyłęża okazały się najlepsze w końcowej punktacji turnieju.

Muzyka większego formatu zawitała wraz z pojawieniem się na scenie zespołu BackUp, który dał znakomity popis muzyczny. Po koncercie na scenie ponownie zaśpiewali młodzi wokaliści z gminy Pelplin: Nikola Freda, Magdalena Puchowska, Zuzanna Kluczewska, Jakub Rus oraz Daria Staniszewska.

Prawdziwe show muzyczno-taneczne zaprezentował Sławek Lisowski z tancerkami. W trakcie koncertu zaprosił też na scenę dzieci, ku ich wielkiej radości. Ostatnią gwiazdą sobotniej imprezy był zespół Wędrowne Gitary. Artyści wykonali znane piosenki Czerwonych Gitar tak dobrze, że publiczność ruszyła do tańca, a zespół kilkakrotnie powracał na scenę z bisami. Zabawę zakończono o pierwszej w nocy.

W sobotę podczas Dni Pelplina Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Budowy Elektrowni Północ zorganizowało ciekawe konkursy i zbierało podpisy popierające budowę Elektrowni. Konkurs, który polegał na produkcji prądu poprzez pedałowanie na rowerach cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bowiem nagrodami były rowery i inne wartościowe upominki. Rowery trafiły do mieszkańców gminy Pelplin, w tym dwa z nich do Międzyłęża.

Kolejny dzień obchodów święta miasta, czyli niedziela 9 czerwca była dniem wspomnienia wizyty papieża Jana Pawła II w Pelplinie. Tego dnia w pelplińskiej katedrze, dzieci z przedszkoli gminy Pelplin zaprezentowały w program „5 minut dla błogosławionego papieża Jana Pawła II”.  Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała wystawę na ul. Mickiewicza  „Pelplin i okolice”.

Tegoroczne Dni Pelplina zakończyły się o godz. 15.00 na Górze Jana Pawła II, gdzie odbyło się  nabożeństwo czerwcowe. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Folklorystyczny „Modraki”. Zebrani wysłuchali homilii papieża z 6 czerwca 1999 r. Na zakończenie Burmistrz Pelplina podsumował obchody i podziękował wszystkim. Dni Pelplina zakończone zostały wysłuchaniem hejnału Pelplina, który zagrał Lech Kluge z Pelplińskiej Orkiestry Dętej.