Punkt potwierdzający profil zaufany również w Pelplinie

Dodano przez Redaktor, 24 stycznia 2019 w Biznes i Gospodarka, Ogólne
0

Profil zaufany umożliwia obywatelom załatwianie spraw administracyjnych drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca. Od stycznia 2019 r. profil zaufany można potwierdzić także w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin.

Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Jest tak zabezpieczony, aby nikt — poza jego właścicielem — nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.

 Co zyskasz

Dzięki profilowi zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych. Takimi portalami są między innymi:

W serwisie obywatel.gov.pl również korzystamy z profilu zaufanego. Dzięki temu potwierdzamy, kim jesteś. Za pomocą profilu zaufanego możesz tu sprawdzić:

  • swoje punkty karne,
  • swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych,
  • czy twój dowód jest unieważniony,
  • swoje dane w rejestrze PESEL.

Profil może założyć każdy, kto ma numer PESEL. Sposobów na to jest kilka, a co najważniejsze od razu po założeniu można korzystać ze wszystkich udogodnień, które daje to rozwiązanie. Usługa jest bezpłatna.

Jak założyć profil zaufany

  1. Wejdź na stronę profilu zaufanego  albo na stronę ePUAP
  2. Kliknij Zarejestruj się.
  3. Wypełnij formularz.
  4. Kliknij Zarejestruj się. W ten sposób złożysz wniosek o założenie profilu zaufanego.
  5. Idź do wybranego punktu potwierdzającego i potwierdź tam założenie profilu zaufanego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku.
  6. Jeżeli nie zdążysz potwierdzić profilu zaufanego w ciągu 14 dni — zaloguj się na stronie profilu zaufanego i ponownie złóż wniosek.

Wszystkich, którzy chcieliby potwierdzić profil zaufany w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Pelplin (Plac Grunwaldzki 4), zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.  Punkt potwierdzeń profilu zaufanego znajduje się w Referacie Obywatelskim i Urzędu Stanu Cywilnego- parter, pok. nr 5.

Ważne: pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.