Przedstawiciele PKP i Medical’u w Pelplinie

Dodano przez Redaktor, 6 lutego 2014 w Ogólne, Urząd
0

Dnia 05 lutego 2014 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Pelplin z inicjatyw Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanucha odbyło się spotkanie w sprawie funkcjonowania dworca PKP w Pelplinie.

W spotkaniu uczestniczyli również:
- Wicestarosta Tczewski Mariusz Wiórek
- Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Tadeusz Błędzki
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła
- przedstawiciele PKP oraz firmy Medical.

Po przywitaniu zebranych Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin przedstawił cel spotkania, jakim było podjęcie ustaleń dotyczących przejęcia nieruchomości gruntowych i zebranie informacji dotyczących zarówno samego obiektu dworca PKP jak i terenów przydworcowych. Burmistrz zaznaczył, iż wstępne rozmowy prowadzone były już wcześniej, a dzisiejsze spotkanie ma na celu pozyskanie szczegółowych informacji.

Obecny na spotkaniu Wicestarosta Tczewski wskazał, iż sprawa dworca w Pelplinie jest szczególnie ważna ze względu na stworzenie  warunków rozwoju Pelplina jako lokalnego węzła transportowego.

W odpowiedzi na pytania Burmistrza przedstawiciele PKP poinformowali, iż projekt przebudowy budynku dworca jest gotowy włącznie z wszystkimi projektami, w tym także dobudowy windy oraz podjazdu dla osób niepełnosprawnych. 22 stycznia 2014 r. decyzją wojewody pomorskiego firma Medical otrzymała pozwolenie na budowę i po uprawomocnieniu tejże decyzji rozpoczną się prace nad stworzeniem pomieszczeń ogólnodostępnych dla podróżujących: poczekalnia, kasa, WC dla podróżujących, w tym także osób niepełnosprawnych, w planie jest także automat do kawy i napojów.

Docelowo w budynku będzie świadczona podstawowa opieka zdrowotna, na piętrze działać będą poradnie specjalistyczne, na dole natomiast zaplanowana jest apteka. Powstanie także gabinet RTG, laboratorium i punkt pobrań. Docelowo przychodnia przyjmować będzie ok. 20 tys. pacjentów. Zakończenie prac planowane jest w miesiącach letnich.

Poruszony został także temat estetyzacji dworca w perspektywie obchodów 15-lecia wizyty Jana Pawła II w Pelplinie, które odbędą się w czerwcu tego roku. Przedstawiciele PKP zobowiązali się, iż do czerwca wymieniona zostanie nawierzchnia peronów. Planowa jest także poprawa elewacji budynków, których zarządcą są Polskie Linie Kolejowe.

Na zakończenie władze samorządowe zapewniły o wspieraniu działań podjętych przez PKP oraz firmę Medical, wyrażając nadzieję, na owocną współpracę na rzecz lokalnej społeczności.