Projekt na Malcie | www.pelplin.pl

Projekt na Malcie

Dodano przez Redaktor, 28 października 2016 w Ogólne, Ogłoszenia
0

W dniach 9-14 października 2016 roku grupa 18 mieszkańców gminy Pelplin wzięła udział w projekcie na Malcie pod nazwą „Cooperation between five small towns in Europe”.  Projekt był realizowany w ramach programu Komisji Europejskiej „Europa dla obywateli”. Gospodarze, gmina Xgħajra leżąca w południowo-zachodniej części wyspy Malta, zaprosili do udziału w projekcie partnerów z Włoch (Colletorto), Węgier (Alsónémedi), Macedonii (Demir Kapija) i Polski (Pelplin). Łącznie w projekcie uczestniczyło 92 mieszkańców z pięciu europejskich gmin.

Spotkanie na Malcie było kontynuacją trwającej już współpracy pomiędzy poszczególnymi społecznościami. Jeden z wcześniejszych projektów realizowany był w Pelplinie latem 2014 roku pod nazwą „Wiele kultur, jedna Europa”.

Wspólne działania na Malcie rozpoczęło spotkanie, na którym Anthony Valvo, burmistrz  Xgħajra, powitał wszystkich, a koordynator projektu Ranier Busuttil przedstawił cele i plan aktywności. W programie projektu były liczne spotkania, dyskusje, czas na podziwianie uroków Malty i poznawanie bogatej historii i kultury. Praca w mniejszych grupach oraz nieformalne spotkania, były doskonałą okazją do zacieśnienia więzi i lepszego poznania się. Niespodzianką była wizyta uczestników projektu u Pani Prezydent Malty w letniej rezydencji  w Pałacu San Anton. Szczegółowy opis działań znajduje się w załączniku.

Organizatorom należą się słowa podziękowania za zaangażowanie, wspaniałą atmosferę i wielką życzliwość. Mimo połowy października, wciąż słoneczna Malta, zachwycała swym pięknem i gościnnością.

Dla części uczestników projektu zarówno z Polski jak i z pozostałych krajów, było to pierwsze doświadczanie udziału w międzynarodowym projekcie. Takie działania pokazują bogactwo różnych kultur, uczą szacunku dla innych, ale też rozwijają kreatywność i inspirują do kolejnych działań.

logotyp

cooperation between five small towns in europe