Premiera filmu dokumentalnego „Las Szpęgawski”

Dodano przez Administrator, 16 maja 2012 w Ogólne
0

15 maja 2012 roku, w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Las Szpęgawski” w reżyserii Wiesława Kwapisza. Film przedstawia zbrodnie hitlerowskie na ludności Kociewia jesienią 1939 roku. Wspomnienia bliskich z rodzin pomordowanych, opis historyków, zostały wzbogacone o fabularyzowane sceny nakręcone z udziałem historycznych grup rekonstrukcyjnych oraz kleryków WSD w Pelplinie.

 

Reżyser filmu Wiesław Kwapisz, zarówno przed i po pokazie filmu, serdecznie dziękował wszystkim za pomoc w realizacji tego dzieła, w tym swojej ekipie filmowej, konsultantom historycznym, władzom duchownym i świeckim.

 

W premierze filmu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch, przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła, członek zarządu Powiatu Tczewskiego Stanisław Acerman. Na premierę przybył rektor WSD w Pelplinie ks. Antoni Bączkowski oraz inni kapłani i klerycy. Ponadto salę wypełnili przedstawiciele organizacji społecznych, radni gminni, mieszkańcy Pelplina i goście. Z twórców filmu do Pelplina z dalekiego Jasła przybył autor muzyki Kacper Lecheta.  Film „Las Szpęgawski”, we wrześniu tego roku zostanie pokazany w programie II telewizji niemieckiej. Także we wrześniu film będzie można obejrzeć w Pelplinie.

 

Produkcja: Zespół Realizatorów Filmowych FILM – POLAND
Scenariusz: Magdalena Buczkowska
Zdjęcia: Alex Forman
Muzyka: Kacper Lechta
Kierownictwo produkcji: Zbigniew Zakrzewski
Reżyseria: Wiesław Kwapisz

 

(MOK)