Powiatowy Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuc „RECEPTA NA RAKA” współfinansowany przez Gminę Pelplin

Dodano przez Redaktor, 11 marca 2019 w Ogólne, Ogłoszenia, Zdrowie
0

Zachęcamy mieszkańców Miasta i Gminy Pelplin do korzystania z Powiatowego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuc „RECEPTA NA RAKA”, który jest  współfinansowany przez Gminę Pelplin.

Powiat Tczewski, biorąc pod uwagę niepokojące dane epidemiologiczne, przystąpił do realizacji programu polityki zdrowotnej mającego na celu zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu nowotworów złośliwych płuc.

W  ramach programu mieszkańcy powiatu tczewskiego w wieku 55-80 lat, którzy palą od co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie lub palili w przeszłości  przez co najmniej 30 lat przynajmniej jedną paczkę papierosów dziennie i rzucili palenie w ciągu ostatnich 15 lat, mogą skorzystać z bezpłatnych badań klatki piersiowej metodą niskodawkowej tomografii komputerowej (LDCT).

Badanie jest poprzedzone pulmonologiczną konsultacją lekarską. Po wykonaniu badania LDCT przewidziano ponowną konsultację specjalistyczną w celu omówienia wyniku i wydania zaleceń.

Konsultacje pulmonologiczne udzielane są w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5, natomiast niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej (LDCT) wykonywana jest przez Affidea Sp. z o.o. w Tczewie przy ul. 30. Stycznia 57/58.

W sprawie uczestnictwa w programie należy kontaktować się bezpośrednio z realizatorem programu, tel. 58 777 52 37 lub 58 7776858, w poniedziałki i środy w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz we wtorki i czwartki w godzinach od 16:00 do 18:00.

Liczba badań jest limitowana. Badania wykonywane są do 30 listopada 2019 roku.

Z badań przesiewowych w ramach programu można skorzystać jeden raz, co oznacza, że badaniami nie mogą być objęte osoby, które skorzystały z programu w poprzednich latach jego realizacji, tj. w edycji programu 2016 i 2017.

Realizator programu: Szpitale Tczewskie SA

W 2019 roku program finansowany jest ze środków Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Subkowy oraz NFZ.