Orszak Trzech Króli w Pelplinie – 6 stycznia 2016 r.

Dodano przez Redaktor, 22 grudnia 2015 w Będzie się działo, Ogólne, Uroczystości w Pelplinie
0

Dzień Objawienia Pańskiego potocznie nazywany w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Wspominane jest wówczas wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu Kacper, Melchior i Baltazar wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi.

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek. Bezpośrednim nawiązaniem do tradycji wystawiania jasełek ulicznych jest Orszak Trzech Króli.

Dlatego też zapraszamy wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Pelplin do udziału w Orszaku Trzech Króli w Pelplinie. Zachęcamy dzieci z rodzicami, wszystkie organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, a także wszystkich zrzeszonych w organizacjach religijnych i świeckich. Nie zapomnijcie jednak zabrać ze sobą sztandarów i szyldów was charakteryzujących.

Zebranie uczestników orszaku o  godz. 11:00 w trzech  różnych miejscach:

 • Zespół Kształcenia i  Wychowania nr  1  w  Pelplinie, ul. Sambora 5a
  (wymarsz o godz. 11.15, orszak ten maszeruje ulicą Sambora),
 • Zespół Szkół nr 2  w Pelplinie, ul. Kościuszki 12a
  (wymarsz o godz. 11.20, orszak maszeruje ulicą Kościuszki),
 • Przedszkole nr 2 w  Pelplinie, ul. Kościuszki 4
  (wymarsz o godz. 11.25, orszak maszeruje ulicą Mickiewicza).

Miejscem  spotkania Orszaków  będzie krzyżowanie dróg, a więc  Plac Grunwaldzki (Urząd Miasta i  Gminy  Pelplin). Następnie wspólnie, jako jeden Orszak, pod przewodnictwem Trzech Króli, przejdziemy na Plac przy Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Zwieńczeniem Orszaku będzie uroczysta Msza Święta o godz. 12:00.

Orszakom przewodniczyć będą muzycy z Orkiestry Dętej, którzy prowadząc orszak w miejsce docelowe, zachęcać będą do wspólnego śpiewania kolęd – z każdej strony inna kolęda. Toteż zachęcamy do kolorystycznego rozróżnienia maszerujących, po to, aby każdy wiedział, z której strony świata przywędrował:

 • Orszak ZKiW nr 1 – uczestnicy ubrani w akcenty w kolorze niebieskim śpiewając „Pójdźmy wszyscy do stajenki”,
 • Orszak ZS nr 2 – uczestnicy ubrani w akcenty w kolorze zielonym śpiewając „Przybieżeli do Betlejem”,
 • Orszak Przedszkole nr 2 oraz LO – uczestnicy ubrani w akcenty w kolorze czerwonym śpiewając „Dzisiaj w Betlejem”.

Czekać będą na Państwa certyfikaty udziału w Orszaku. Warunek?- Przebranie! Wystarczy mały (widoczny) zgodny z wyżej wymienioną kolorystyką symbol (czapka, szalik, rękawiczki itp.). Jeśli przyjdziesz z całą rodziną i nie zapomnisz o przebraniu otrzymasz imienny certyfikat rodzinny.

Przebierzmy się i radośnie 6 stycznia 2015 r. maszerujmy w Orszaku Trzech Króli!

ooooorszak