Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dodano przez Redaktor, 29 kwietnia 2015 w Ogólne
0

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystościach związanych z obchodami 224.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbędą się w Pelplinie w niedzielę 3 maja 2015 r.

Program

Miejsce: Bazylika Katedralna w Pelplinie
10.00
Msza św. w intencji Ojczyzny.
Po Mszy św. przemarsz pod pomnik na Placu Wolności z Pelplińską Orkiestrą Dętą.

Miejsce: Plac Wolności w Pelplinie
11.00
Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin.
Okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Pelplinie.
Złożenie wiązanek kwiatów przy pomniku.
Przemarsz do Miejskiego Ośrodka Kultury z Pelplińską Orkiestrą Dętą.

Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
godz. 12:00 Koncert piosenek Jacka  Kaczmarskiego w wykonaniu Michała Nagórskiego.

Uchwałą Rady Miejskiej w Pelplinie rok 2015 został ustanowiony rokiem samorządności. W tym roku przypada 25.rocznica uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym, która była konsekwencją długoletniej walki polskiego społeczeństwa o pełną niepodległość naszego kraju. Twórczość Jacka Kaczmarskiego wpisała się w nurt działań niepodległościowych, dlatego rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzona w roku samorządności, jest doskonałą okazją do prezentacji jego piosenek.

Jacek Kaczmarski (ur. 22 marca 1957 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2004 w Gdańsku) – polski poeta, prozaik, kompozytor, piosenkarz, twórca tekstów piosenek. Znany głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej (Rejtan, Sen Katarzyny II, Lekcja historii klasycznej) i społeczno-politycznej (Mury, Nasza klasa, Obława). Postać powszechnie kojarzona z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym, okresem, kiedy jego liryka, rozpowszechniana była w nieoficjalnych wydawnictwach, identyfikowana jako głos antykomunistycznej opozycji.