Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pelplinie

Dodano przez Administrator, 12 listopada 2012 w Ogólne, Uroczystości w Pelplinie
0

W niedzielę, 11 listopada 2012 roku odbyły się obchody 94. rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. Co roku święto to obchodzone jest dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego.

W Pelplinie uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu parafialnym, gdzie delegacja samorządu pelplińskiego z Burmistrzem Miasta i Gminy Pelplin Andrzejem Stanuchem na czele złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze przed pomnikiem pierwszego wojewody Pomorskiego Stefana Łaszewskiego.

Następnie w Bazylice Katedralnej odbyła się Msza święta w intencji ojczyzny, w której uczestniczyły władze Miasta i Gminy Pelplin, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie i mieszkańcy Pelplina. Po zakończeniu Mszy przy akompaniamencie pelplińskiej orkiestry dętej, wszyscy zebrani przeszli na Plac Wolności.

Tam, zgromadzeni przy pomniku, przedstawiciele szkół, organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych, kościelnych, partii politycznych oraz przedstawiciele firm odśpiewali hymn państwowy. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch, który przypomniał trudną drogę do wolności, jaką przeszedł naród polski. Po wystąpieniu Burmistrza przybyłe delegacje  złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem poległych w walce o wolność.
Ostatnia część obchodów odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, gdzie wręczono nagrody i dyplomy laureatom konkursu plastycznego „Kiedy myślę Polska”, a następnie na scenie uczniowie Zespołu Szkół w Rajkowach zaprezentowali specjalnie przygotowany program słowno – muzyczny. Młodzi wykonawcy, za swój występ, zostali nagrodzeni gromki brawami.

Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom uroczystości w tym licznie zgromadzonym delegacjom, pocztom sztandarowym oraz mieszkańcom Pelplina.

About the Author

AdministratorView all posts by Administrator