Obchody 99. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

Dodano przez Redaktor, 13 listopada 2017 w Będzie się działo, Ogólne, Ogłoszenia
0

W sobotę 11 listopada 2017 roku świętowaliśmy obchody 99. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Święto to obchodzone jest dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego.
Tegoroczne święto było wyjątkowe, ze względu na fakt iż uświetnił je swoją obecnością sam Marszałek Józef Piłsudski, który do Pelplina przyjechał zabytkowym samochodem. Przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości marszałek wraz z burmistrzem przejechali ulicami Pelplina pozdrawiając wszystkich mieszkańców.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się na Cmentarzu parafialnym, gdzie delegacje z terenu Gminy Pelplin złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze przed pomnikiem pierwszego wojewody Pomorskiego Stefana Łaszewskiego. Następnie w Bazylice Katedralnej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. infułat Tadeusz Brzeziński. Po zakończeniu Mszy przy akompaniamencie pelplińskiej orkiestry dętej, wszyscy zebrani przeszli na Plac Wolności. Paradę prowadził sam Józef Piłsudski!
Tam, zgromadzeni przy pomniku przedstawiciele: szkół, organizacji pozarządowych, instytucji samorządowych, kościelnych oraz przedstawiciele firm odśpiewali hymn państwowy, a następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski, który przypomniał trudną drogę do wolności, jaką przeszedł naród polski. Po wystąpieniu Burmistrza nastąpiło wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Miasta i Gminy Pelplin”, które za swoją dotychczasową działalność otrzymali: Jacek Hinz, Kazimierz Krajnik oraz Andrzej Wolski. Uroczystości na placu wolności zakończyło złożenie przez przybyłe delegacje wiązanek kwiatów pod pomnikiem poległych w walce o wolność.
Ostatnia część programu odbyła się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, gdzie uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie zaprezentowali program patriotyczny pt. „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”. Następnie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Kiedy myślę POLSKA”. Na sam koniec czekał dla wszystkich słodki poczęstunek – marcinkowe rogale.