Nie żyje Kazimierz Piechowski – honorowy obywatel Pelplina.

Dodano przez Redaktor, 18 grudnia 2017 w Ogólne, Ogłoszenia
0

W wieku 98 lat w szpitalu w Gdańsku zmarł Kazimierz Piechowski – honorowy obywatel Pelplina,  legendarny uciekinier z niemieckiego obozu Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, więzień okresu stalinowskiego, świadek historii i autor wstrząsających wspomnień.

Kazimierz Piechowski urodził się 3 października 1919 r. w Rajkowach. Był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, z którego zdołał uciec. Późniejszy żołnierz AK, absolwent Politechniki Gdańskiej, prześladowany i torturowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i sąd stalinowski.

Pochodził z rodu szlacheckiego Piechowskich, herbu Leliwa z Piechowic pod Kościerzyną, szeroko rozgałęzionego nie tylko na Pomorzu, ale również w całej Polsce, Niemczech, USA i innych krajach. Od najmłodszych lat związany ze Tczewem, gdzie przed wojną był działaczem Związku Harcerstwa Polskiego.

Po wybuchu II wojny światowej w listopadzie 1939 r. wraz z kolegą z drużyny harcerskiej Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, aby stamtąd ruszyć do Francji, gdzie tworzone było wojsko polskie. Obaj zostali schwytani przez patrol niemiecki w pobliżu granicy, aresztowani i torturowani. Z aresztu trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Piechowski otrzymał numer obozowy 918, ponieważ dotarł do obozu w drugim transporcie od czasu jego utworzenia. Uczestniczył w apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za życie Franciszka Gajowniczka. Obawiając się fizycznej eksterminacji, po dwóch latach zdecydował się na ucieczkę z obozu. Ucieczka rozpoczęła się 20 czerwca 1942 r. Kazimierz Piechowski wraz z trzema innymi więźniami: por. AK Stanisławem Jasterem, ukraińskim mechanikiem Eugeniuszem Benderą i Józefem Lempartem z Wadowic włamał się do magazynu mundurów, wykradł również samochód esesmański Steyr 220 i z bronią wyjechał nim wraz z kolegami przez punkt kontrolny tzw. dużego łańcucha straży wokół terenu obozowego. Nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę umożliwiła mu biegła znajomość języka niemieckiego wyniesiona z domu rodzinnego. Jest to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z Auschwitz. Została przedstawiona w fabularyzowanym dokumencie nakręconym przez BBC, w którym wystąpił także sam Piechowski.

Po ucieczce z obozu wstąpił do Armii Krajowej, w szeregach której walczył do końca wojny. Po powrocie na Pomorze podjął pracę. Po donosie dotyczącym akowskiej przeszłości, został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział 7.

Swoje losy w niemieckim obozie Auschwitz opisał w książce „Byłem numerem”.
Z inspiracji dr Adama Cyry, starszego kustosza z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Reżyser Marek Tomasz Pawłowski zrealizował o Piechowskim film dokumentalny, zatytułowany „Uciekinier”. Wypowiedzi Kazimierza Piechowskiego z 2012r. zostały wykorzystane w filmie dokumentalnym pt. Jaster. Tajemnica Hela z 2014r., opowiadającym o Stanisławie Jasterze. W styczniu 2015r. w audycji Polskiego Radia „Godzina Prawdy” jeszcze raz opowiedział swoją historię Michałowi Olszańskiemu.

3 października 2016 roku o godzinie 13:00 w Bibliotece Diecezjalnej im. bp Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Pelplin Panu Kazimierzowi Piechowskiemu, który tego dnia również obchodził swoje 97 urodziny. Tego dnia Pan Kazimierz otrzymał z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pelplinie akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Pelplina.