Mobilna wystawa o pszczołach zawita do Pelplina

Dodano przez Redaktor, 30 marca 2017 w Będzie się działo, Ekologia, Ogólne, Ogłoszenia, Szkoły
0

Już od piątku 31 marca mieszkańcy gminy Pelplin będą mieli okazję zwiedzić unikalną w skali kraju, mobilną wystawę edukacyjną poświęconą pszczołom. Wystawa – główna nagroda w konkursie Zrób Miejsce Pszczołom – zostanie ustawiona na terenie Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie przy ulicy Sambora 5a i będzie bezpłatnie udostępniona mieszkańcom na okres dwóch tygodni.

Konkurs dla społeczności lokalnych został zorganizowany w ramach VI edycji programu edukacyjnego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Mieszkańcy naszego kraju mieli możliwość zgłaszania za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli przydomowych ogródków, rabatek, parków czy ukwieconych balkonów pełnych roślin pyłko- i nektarodajnych. W ciągu czterech miesięcy na terenie Pelplina powstało prawie 200 takich Miejsc, co zapewniło gminie III miejsce w pierwszej turze konkursu. Główna nagroda – mobilna wystawa edukacyjna poświęcona owadom pszczołowatym stanie 31 marca na terenie Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie przy ulicy Sambora 5a. Uroczyste otwarcie z udziałem władz i okolicznych mieszkańców odbędzie się o godzinie 10.

Wielką rolę w sukcesie Gminy odegrała Pani Małgorzata Pauch – nauczycielka z Zespołu Szkół nr 2 w Pelplinie, która przez cztery miesiące pełniła rolę Ambasadora Pszczół i promowała inicjatywę wśród okolicznych mieszkańców.

Główną ideą programu Z Kujawskim pomagamy pszczołom jest edukacja ekologiczna oraz przełamywanie szkodliwych stereotypów na temat pszczół. Chcemy, aby społeczna świadomość roli pszczół nie ograniczała się tylko do miodu, ponieważ zawdzięczamy im 75% pożywania, które trafia na nasze stoły. Dlatego tak ważne jest, aby podjąć wszelkie możliwe środki dla ich ochrony. W ten sposób narodził się pomysł Miejsc Przyjaznych Pszczołom – miejsc, które każdy z nas może założyć – w przydomowym ogródku, na działce, czy na własnym balkonie. Cieszymy się, że nasza idea spodobała się okolicznym mieszkańcom, którzy łącznie zgłosili prawie 200 takich Miejsc. Mamy nadzieję, że główna nagroda – multimedialna wystawa poświęcona pszczołowatym – przez najbliższe dwa tygodnie będzie stanowiła niesamowitą atrakcję dla mieszkańców – mówi Katarzyna Dytrych, przyrodnik i ekspert programu Z Kujawskim pomagamy pszczołom.

Unikalna w skali kraju wystawa pokazuje, jak wielką rolę w naszym ekosystemie pełnią pszczoły. Zawdzięczamy im nie tylko miód, ale również kawę, kosmetyki czy bawełniane ubrania, a ich roczna praca jest wyceniana na ok. 4 mld złotych.

Wszystkie informacje o programie dostępne są na stronie http://www.pomagamypszczolom.pl/home oraz na fanpage’u akcji na Facebooku https://www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom?fref=ts