Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Dodano przez Redaktor, 19 sierpnia 2016 w Kultura, Ogólne, Ogłoszenia, Wydarzenia
0

W dniach 10.07-16.07.2016 r. w Warszawie, na obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Akademii Wychowania Fizycznego, odbyła się 28 Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Łącznie wystąpiło w niej 1500 zawodników z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Słowacji. W tej liczbie było 47 przedstawicieli z parafii powiatu tczewskiego, których wyjazd zorganizował UKS Gminy Pelplin „Tenisista” Rudno. Najliczniejszą grupę,  w liczbie 26 osób, z regionu Kociewia wystawiła Parafia Subkowy. Pozostali to przedstawiciele Parafii Wielki Garc, Gniew i Piaseczno. Twórca Parafiady Ojciec Józef Joniec z Zakonu Pijarów (jedna z Ofiar smoleńskich) oparł swój program na dyrektywie reformatora szkolnictwa polskiego, pijara Stanisława Konarskiego, który już w XVIII w. mówił: „Dokładajcie wszelkich starań, kształcąc serce – cnotami ( wartościami ),umysł-naukami (wiedzą), ciało- ćwiczeniami (sprawnościami)”. Tak więc wychowanie i profilaktyka oparte na Programie Parafiady obejmują swoistą triadę czyli sport, religię i kulturę. Uroczyste otwarcie Parafiady odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Każdego dnia były odprawiane poranne i wieczorne msze święte. Uczestnicy mieli możliwość wybrania tras wycieczek po Warszawie. Nasza grupa zwiedziła między innymi: Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki z Muzeum Techniki, Stadion Legii z Muzeum Tradycji, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki M. Kopernika, Stare Miasto z Barbakanem.

Nasz udział we współzawodnictwie Parafiadowym przyniósł następujące rozstrzygnięcia. Wiktoria Gerowska zajęła III miejsce w biegu przełajowym na 500 m. i IV miejsce w biegu na 300 m. Kamila Rybarska zdobyła brązowy medal w tenisie stołowym. W tej samej dyscyplinie Janusz Gerowski był najlepszy wśród opiekunów. Paweł Jabłonka otrzymał II nagrodę w konkursie o Henryku Sienkiewiczu oraz III nagrodę w konkursie z wiedzy o Kościele. Poza podium w konkurencjach biegowych i skoku w dal był Dominik Tomaszewski i Zuzanna Zelka. Finalizacja Parafiady odbyła się w Świątyni Opatrzności Bożej, tam gdzie znajduje się grób wspomnianego Ojca Józefa Jońca.

Organizatorzy i uczestnicy wyjazdu składają serdeczne Bóg Zapłać ks. Proboszczowi Wojciechowi Gruba za osobiste wsparcie opisanego wydarzenia. Takie same słowa kierujemy wobec Pana Burmistrza Patryka Demskiego za dofinansowanie imprezy.

Jan Juwa