Licealiści od Pasierba w Warszawie

Dodano przez Redaktor, 27 kwietnia 2017 w Ogólne
0

W minioną niedzielę 23 kwietnia 2017 r. odbył się w auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie tradycyjny coroczny koncert organizowany przez Fundację im. ks. Janusza St. Pasierba. Prowadziła go prezes Maria Wilczek. Jak zwykle zasadniczą część publiczności stanowili uczniowie i nauczyciele trzech szkół, którym patronuje ks. Pasierb. Do Warszawy udała się więc reprezentacja naszego Liceum Ogólnokształcącego na czele z dyrektorem Krzysztofem Ruczyńskim. Wsród gości byli także m.in. emerytowany dyrektor, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba  Bogdan Wiśniewski, nauczyciele uczniowie Gimnazjum w Kulicach, a także grupa mieszkańców Pelplina.

Program koncertu był – jak zwykle – bogaty. Wiersze poety czytali – różnie je interpretując – Maja Komorowska i Jerzy Zelnik. Agata Bernadt z krakowskiego kabaretu „Piwnica po Różą”przy akompaniamencie kompozytora Pawła Piątka zaśpiewała w niezwykle ekspresyjny sposób kilka wierszy Pasierba. Natomiast Jadwiga Kotnowska (flet) i Mateusz Rutkowski (fortepian) wykonali dwie sonaty (Atara Taktashvilego i Francisa Poulenca).

Laureatem tegorocznej nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba został poeta i eseista Przemysław Dakowicz, znany w Pelplinie. Był u nas ostatnio dwukrotnie, w tym na promocji swojej najnowszej książki „Afazja polska 2″, której część poświęcona jest Pelplińskiej Jesieni 1939.

Dopełnieniem wrażeń z tej kulturalnej eskapady był spektakl w Teatrze Dramatycznym – „Sługa dwóch panów” Carlo Goldoniego.

BZW