Laureaci Nagród Wolontariatu

O Nagrodach Wolontariatu…

W gminie Pelplin działa wiele organizacji pozarządowych, których członkowie aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności. Na naszym terenie spotkamy także osoby, które niezrzeszone w żadnej organizacji, bezinteresownie inwestują swój cenny czas pomagając rozwiązywać problemy środowiska w którym żyją. Ziemia pelplińska to także instytucje, podmioty gospodarcze, które często angażują się w dobroczynną działalność na rzecz mieszkańców Miasta i Gminy Pelplin.

Aby docenić pracę wolontariuszy, wyróżnić tych najaktywniejszych oraz podziękować wszystkim za wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego od 2010 roku w Gminie Pelplin przyznawane są Nagrody Wolontariatu

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z sylwetkami laureatów Nagród Wolontariatu, przyznanych w 2017 roku.

WOLONTARIUSZ ROKU

Laureatem w kategorii Wolontariusz Roku 2017 został: Radosław Sarnowski

Radosław Sarnowski – udziela się społecznie, sumiennie i starannie podchodzi do wykonywanych prac w ramach Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie działa jako ochotnik od wielu lat. Pan Radosław Sarnowski jest dostępny dla mieszkańców naszej gminy przez 24 godziny na dobę, jeszcze nigdy nie odmówił nikomu pomocy. Za każdym razem kiedy mieszkańcy zwracają się do niego o jakąkolwiek pomoc, bez sprzeczności jej udziela mimo swoich obowiązków.

Mały człowiek a za razem Wielki Społecznik!

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM

Laureatem w kategorii Organizacja przyjazna wolontariuszom została:

Świetlica Parafialna – świetlica jest otwarta dla wszystkich chętnych dzieci. W tym roku uczęszczało na zajęcia około 80 dzieci, którymi opiekowało się 15 opiekunów, którzy organizują im czas. Dzieci uczą się bycia razem ze sobą w czasie zabawy i pracy. Każdego dnia otrzymują posiłek. Misją Świetlicy jest zapewnienie dzieciom i młodzieży miłego spędzania czasu wolnego, rozwijanie zdolności i zainteresowań poprzez organizację ciekawych zajęć i warsztatów, wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, dbałość o zdrowie i prawidłowy rozwój fizyczny wychowanków.

Każdego dnia w programie zajęć tematycznych przewidziane są inne warsztaty, dostosowane do potrzeb i zainteresowań uczestników. Oprócz zajęć cyklicznych dodatkowo prowadzone są warsztaty: kulinarne, fotograficzne, taneczne, teatralne, spotkania z ciekawymi osobami, wyjazdy na basen, halę sportową, zajęcia sportowo – rekreacyjne w plenerze, wycieczki, wspólne grillowanie oraz imprezy cykliczne takie jak: wspólne kolędowanie, Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, dzień Kobiet, Świetlikowe Walentynki, Światowy Dzień Kociewia, Ferie Zimowe i wiele innych…

FIRMA PRZYJAZNA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

Laureatem w kategorii Firma przyjazna społeczności lokalnej w 2017 roku została:

Firma Tomasza Tymińskiego Salon Optyczny – Właściciel firmy Pan Tomasz Tymiński jest partnerem działań podejmowanych przez różne Stowarzyszenia. Partnerstwo to przejawia się we wsparciu organizacji w realizacji zadań statutowych. Pomoc finansowa przekazywana przez Firmę Pana Tomasza przyczynia się do realizowania przedsięwzięć. Salon optyczny Tomasz Tymiński wspiera działania Specjalnego Ośrodka Szkolno-wychowawczego w Pelplinie. Dzięki przekazywanym funduszom Rada Rodziców może organizować różnego rodzaju spotkania i imprezy dla niepełnosprawnych uczniów Ośrodka. Salon Optyczny – Tomasz Tymiński to doskonały partner działań społecznych, szczególnie w dążeniu do poprawy losu dzieci, którym życie nie szczędziło gorzkich i trudnych chwil.

INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU

Laureatem w kategorii Inicjatywa Społeczna Roku 2017 została:

Akcja Pogromcy Pyłów – wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców Miasta i Gminy Pelplin realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Pelplina we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym w Pelplinie

Poprzez realizację działań projektu nastąpił wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców Miasta i Gminy Pelplin. Jest to zauważalne w dyskusji publicznej, w sieci Facebook, poprzez śledzenie pomiarów stężenia pyłów dostępnych w Internecie. W ramach projektu przeprowadzono badania poziomu zanieczyszczenia pyłami PM10 i PM2,5 na terenie Miasta i Gminy Pelplin. Zainstalowane 4 czujniki, które mierzą poziom zanieczyszczenia pyłami, a wyniki pomiaru można na bieżąco śledzić przez Internet. W ramach projektu, 26 kwietnia 2017 roku na Targowisku Miejskim w Pelplinie, odbył się happening dot. Prawidłowego palenia węglem w kotłach domowych, poprowadzony przez przedstawicieli popularnego serwisu internetowego i na Fan Pagu na Facebooku „Czyste ogrzewanie”.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z sylwetkami laureatów Nagród Wolontariatu, przyznanych w 2016 roku.

WOLONTARIUSZ ROKU

Wolontariuszem Roku 2016 została Pani Katarzyna Bembenek.

Katarzyna Bembenek, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem, miłośniczka zabytków, mieszkanka Pelplina. Bierze czynny udział w promowaniu i budowaniu wizerunku Pelplina. Wspiera lokalne wydarzenia kulturalno – rozrywkowe oraz jest ich inicjatorem. W 2016 r. współpracowała jako wolontariusz przy XVI Jarmarku Cysterskim w Pelplinie, Dniu Patrona Miasta – św. Bernarda, Niedzieli Palmowej w Dawnym Opactwie Cysterskim w Pelplinie, Dożynki, Dzień Seniora, Uroczystości pogrzebu Inki i Zagończyka, Pomorze na Weekend.

Prowadzi zajęcia artystyczne na terenie szkoły (plastyczne i wokalne) „Kropelki” i „Kwiatuszki” oraz kieruje zespołem kociewskim „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”. Zespół ten czynnie bierze udział w kulturalnych wydarzeniach oraz konkursach na których zdobywa miejsca na podium. Jest inicjatorką Koncertów Pamięci (20.05.2016 Koncert Pamięci Janusza Kruka) w przygotowaniu Koncert Pamięci Krzysztofa Klenczona który odbędzie się 25.11. 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie.

Brała udział w Zaczarowanym Dniu Dziecka Niepełnosprawnego w Centrum Rehabilitacyjno – Rekreacyjnym Dobry Brat w Osieku w dniu 05.06.2016.

Organizuje imprezy sportowo – rodzinne w ramach realizacji programu Mały Mistrz w prowadzonej klasie.

Włącza swoich podopiecznych w inicjatywy lokalne przez co w przystępny sposób młodzi ludzie poznają historię i dzieje Pelplina.

W tej kategorii zostały przyznane dwa wyróżnienia dla:

Agnieszka Demska to pedagog oraz opiekun wolontariatu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie. Zawsze służy pomocą, uśmiechem i dobrym sercem. Wciela w życie zasady sprawiedliwości, miłości i miłosierdzia. Niesie pomoc wszystkim ludziom poświęca swój własny czas aby działać na rzecz słabszych, ludzi chorych oraz zwierząt. Zawsze w słusznej sprawie.

To jest osoba która znajduje satysfakcję w dobrych uczynkach, których obdarza innych, w wyświadczanych przysługach, i uszczęśliwianiu innych, we łzach, które ociera, w pocieszeniu, które przynosi strapionym. Jest miła, przychylna i życzliwa. Cieszy się ogromnym autorytetem wśród swoich podopiecznych. Młodzież z jej grupy jest zawsze zwarta i gotowa do działania. Niesie pomoc każdego dnia. Pomaga przy każdego rodzaju imprezach organizowanych w mieście i gminie Pelplin. Przeprowadza zbiórki żywności dla ludzi jak i zwierząt. Swoim łagodnym usposobieniem, podejściem, uśmiechem i cierpliwością, a także poczuciem humoru zjednuje sobie sympatię swoich podopiecznych. Animuje gry i zabawy, wspólne wyjścia na wydarzenia kulturalne, organizuje zbiórki np.

- I Ty możesz zostać świętym Mikołajem

- Dzień kundelka – zbiórko na schronisko dla zwierząt

- zbiórka książek na akcję pomocy dla misji w Afryce

Zawsze pełna radości, energii, życzliwości można liczyć na jej pomoc.

Daniel Michna to Prezes Klubu Aktywnego Pelpliniaka. Stowarzyszenia które aktywnie wspiera i upowszechnia kulturę fizyczną, a także promuje zdrowy styl życia na terenie Miasta i Gminy Pelplin. Pomysł założenia klubu zrodził się podczas Biegu Papieskiego 6 czerwca 2015 r. w którym udział wzięło wielu mieszkańców naszego miasta i okolic. Pan Daniel Michna aktywnie działa przy organizacji Biegu Papieskiego oraz Cysterskiego. Jako Prezes Klubu zorganizował po raz pierwszy Pelpliński Maraton Rowerowy MTB w Bielawkach w którym wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób. Aktywnie prowadzi swojego facebooka oraz bloga: biegaczzPelplina.blogspot.com nakłaniając przy tym do aktywnego trybu życia.

Zawsze życzliwy, chętny do pomocy i niezastąpiony.

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM

Organizacja przyjazna wolontariuszom 2016 Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga”

Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga” od początku powstania w 2010 roku prowadzi działalność opartą na pracy wolontariuszy. Wszystkie działania, projekty i programy realizowane są
w oparciu o pracę wolontariuszy.

Stowarzyszenie zrealizowało następujące projekty:

 • „Wesoła Stonoga na dwóch kółkach na Kociewiu”

 • „Wesoła Stonoga na tropie Cystersów”

 • „Zdrowe nogi dla Stonogi”

 • „Wesoła Stonoga na Ścieżce czasu Pelplina”

 • „Wesoła Stonoga w Siodle” w latach: 2012, 2013, 2014, 2015, 2016

 • „Wesoła Stonoga na dwóch nogach”

 • „Wesoła Stonoga uczy się pływać”

 • „Wesoła Stonoga z Tamtamami”

 • „Wesoła Olimpiada”

 • „Wesoła Stonoga Dba o Kondycję”

 • „Stonoga w Wesołym Świecie”

 • „Baw się z Wesołą Stonogą” w latach: 2015, 2016.

 • „Piękne i głośne czytanie na bibliotecznym dywanie… i nie tylko”.

 • „Wesoła Stonoga Gra i Ćwiczy”

 • „Ćwicz z Wesołą Stonogą”

 • „Wesoła Stonoga na Huśtawce”

Realizacja projektów nie byłaby możliwa bez ścisłej współpracy wolontariuszy działających w Stowarzyszeniu. Wolontariuszy cechuje partnerstwo, życzliwość i kreatywna inicjatywa w podejmowanych działaniach. Wolontariusze doskonale znają cel działania Stowarzyszenia, którym jest pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Prowadzą nieodpłatnie m.in. zajęcia rekreacyjne, rehabilitacyjne, sportowe, muzyczne, fotograficzne, rewalidacyjne o różnym charakterze zgodnie z potrzebami podopiecznych. Jest to praca wymagająca wiedzy, doświadczenia i ogromnej chęci działania. Działania są podejmowane głównie na rzecz osób
z niepełnosprawnością intelektualną, dlatego praca wolontariuszy jest często trudna. Stowarzyszenie dokłada wszelkich starań by wolontariusze mimo trudności czuli satysfakcję ze swoich działań. Dzięki inicjatywom dzieci m.in. nauczyły się chodzić na szczudłach, grać
w boowling, pływać, jeździć konno, brały udział w różnych wydarzeniach organizowanych przez miasto Pelplin, w rajdach rowerowych i wycieczkach. Dzieci z głęboką niepełnosprawnością systematycznie korzystają z różnych specjalistycznych zajęć rehabilitacyjnych np. fizjoterapia, hydroterapia czy terapia widzenia.

Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga”, jako organizacja pozarządowa stwarza swoim wolontariuszom przyjazne warunki. Wolontariusze są przeszkoleni przed przystąpieniem
do określonych zadań, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Ich działania są stale promowane.

Wolontariusze przede wszystkim pracują bezpośrednio z niepełnosprawnymi dziećmi, młodzieżą jak i osobami dorosłymi. Wspierają rodziców i dalszą rodzinę podopiecznych. Swoje umiejętności pokazują również w innych działaniach. Razem mieliśmy okazję wybudować dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Pelplinie Plac Zabaw. Urządzenia na Placu zamontowała firma, ale wszystkie prace porządkowe
i przygotowawcze wykonali wolontariusze. Posadzili drzewka, wykonali malunek na ścianie graniczącej z Placem, wkopali opony określające granice stref bezpiecznych. Dzięki tym działaniom dzieci niepełnosprawne mogą bezpiecznie korzystać z Placu Zabaw. Fundusze
na budowę Placu pozyskano od sponsorów. Jest to zasługą ogromnej determinacji wolontariuszy, którzy wbrew przeciwnościom zebrali wystarczającą liczbę ludzi dobrej woli, którzy przekazali pieniądze Stowarzyszeniu.

Stowarzyszenie  chętnie włącza do swych działań również osoby niezrzeszone
w Stowarzyszeniu. Corocznie organizując integracyjne spotkania plenerowe dla osób niepełnosprawnych w ramach Dni Godności Osób Niepełnosprawnych organizacja współpracuje z Grupą Wolontariuszy działających przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych
w Pelplinie. Młodzież przed przystąpieniem do działania w bieżącym roku, które było dość wymagające, została przeszkolona. Wolontariusze posiedli wiedzę niezbędną do podjęcia zadań. Współpraca była efektywna i z ogromną chęcią Stowarzyszenie podejmie się realizacji kolejnych projektów w oparciu o współpracę z wolontariuszami z ZSP w Pelplinie. Stowarzyszenie promuje pracę wolontariuszy, zawiera umowy wolontariackie przy realizacji projektów, zwraca koszty poniesione przez wolontariuszy np. koszty paliwa w przypadku dowożenia dzieci na zajęcia rehabilitacyjne, przygotowuje podziękowania i inne zaświadczenia dla wolontariuszy.

Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga” nie zatrudnia pracowników. Cała praca administracyjna, pisanie projektów i bieżąca działalność organizacji jest prowadzona przez wolontariuszy.

FIRMA PRZYJAZNA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

Firma przyjazna społeczności lokalnej 2016 Automobilne Centrum

Tomasz Zaborowski i jego firma handlowo – usługowa Automobilne Centrum od lat wspierają lokalne inicjatywy. Pan Tomek jest założycielem Klubu Sportowego Centrum Pelplin, jak również organizatorem wielu imprez sportowych w tym m.in. Turniejów Piłki Halowej. Nigdy nie odmawia pomocy w organizacji lub finansowaniu inicjatyw sportowych. Był m.in. głównym sponsorem Biegu Papieskiego oraz Biegu Cysterskiego.Jego stała obecność i zaangażowanie w życie społeczne są na tyle widoczne, że bez wątpienia zasługują na wyróżnienie.

INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU

Inicjatywa społeczna roku 2016 Grupa Audiowolontariuszy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie

Stowarzyszenie „De Facto” Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto” ul.Małachowskiego 4B/3 09-400 Płock, które było twórcą t projektu Audiowolontariat zapewnia polskim Osobom Niewidomym możliwość udziału w życiu kulturalnym i obywatelskim poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii.

W naszej szkole powstała grupa Audio-wolontariatu pod opieką Pani pedagog, koordynator Agnieszki Demskiej. Audio-Wolontariusze przez 12 m-cy przy stałym wsparciu merytorycznym specjalistów opisywali ilustracje, szkolili się, brali udział w happeningach i piknikach organizowanych dla osób niewidomych i niedowidzących.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie jest jedną z niewielu szkół (14), której uczniowie zaangażowali się w roczny wolontariat na rzecz niewidomych i niedowidzących:

• poznali bariery utrudniające niewidomym funkcjonowanie w społeczeństwie,
• zostali przeszkoleni w zakresie wykonywania audiodeskrypcji (AD) ilustracji,
współpracując z instruktorami wykonując raz na dwa tygodnie samodzielnie AD podnosząc swe kompetencje oraz doskonaląc umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną,
• zdobyli doświadczenie i pozbyli się barier, które wynikają z niewiedzy i niepewności w radzeniu sobie w kontaktach z osobami niewidomymi.

W tej kategorii zostało przyznane wyróżnienie dla:

I Pelpliński Maraton Rowerowy MTB – to pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane na terenie gminy Pelplin. Pozwoliło ono zwrócić uwagę wszystkich mieszkańców Gminy na inną dziedzinę sportu, tym samym przyczyniając się do rozwoju dyscyplin sportu oraz form aktywnego wypoczynku. Maraton rowerowy cieszył się popularnością, dlatego też stał się wspaniałą okazją do efektywniejszej integracji lokalnej społeczności. Jednakże walory sportowe to nie jedyne atuty tegoż wydarzenia, bowiem w wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników z całej Polski, tym samym popularyzując gminę Pelplin i jej dziedzictwo kulturowe.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z sylwetkami laureatów Nagród Wolontariatu, przyznanych w 2015 roku.

WOLONTARIUSZ ROKU

Wolontariuszem Roku 2015 został Pan Jacek Hinz.

Jacek Hinz z wykształcenia historyk, nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem, miłośnik lokalnych zabytków, mieszkaniec Pelplina. Jeden z najlepszych pelplińskich przewodników, znający każdy zakamarek naszego miasta. Od ponad 5 lat aktywnie bierze udział w promowaniu i budowaniu wizerunku Pelplina. Wspiera merytorycznie oraz organizacyjnie lokalne wydarzenia kulturalno – rozrywkowe, a także sam jest ich inicjatorem. W 2015 r. współpracował jako wolontariusz przy: XV Jarmarku Cysterskim w Pelplinie, Dniu Patrona Miasta – św. Bernarda, Niedzieli Palmowej w Dawnym Opactwie Cysterskim w Pelplinie, Obchodach Dnia Niepodległości w Pelplinie, Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz wielu innych. Ponadto upowszechnia wiedzę na temat Pelplina i jego zabytków, wśród dzieci i młodzieży poprzez organizowanie dla nich wizyt studyjnych w Pelplinie. Dodatkowo niejednokrotnie włącza swoich podopiecznych w inicjatywy lokalne przez co w przystępny sposób młodzi ludzie poznają historię i dzieje Pelplina.

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM

Organizacja przyjazna wolontariuszom 2015 Parafialny Zespół Caritas Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie

Parafialny Zespół Caritas przy parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie to organizacja , która od wielu lat aktywnie działa w Pelplinie. Prowadzi działalność charytatywną i humanitarną realizując potrzeby duchowe i materialne człowieka wypływające z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość i rasę i przekonania. Zespół ten promuje działanie wolontariatu, zachęca młodzież do przyłączenia się do grona osób wspierających potrzebujących. Młodzi ludzie skupieni w grupie wolontariatu doskonale znają misje i cele organizacji. Wszystkich wolontariuszy charakteryzuje partnerstwo, życzliwość oraz chęć niesienia pomocy. Zespół ten realizuje i koordynuje, w miarę możliwości i środków, inicjatywy i zadania stawiane przez Caritas Diecezji Pelplińskiej oraz zadania pojawiające się w społeczności parafialnej. Do zadań PZC należy także mobilizowanie innych parafian do czynnego realizowania przekazania miłości bliźniego i kultywowania parafialnych i rodzinnych zwyczajów charytatywnych.

FIRMA PRZYJAZNA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

Firma przyjazna społeczności lokalnej 2015 Swisspor

Firma Swisspor jest jednym z głównych sponsorów Rodzinnego Parku Rozrywki w Pelplinie. Przedsiębiorstwo to wspiera działania na rzecz społeczności lokalnej: między innymi pomaga w organizacji imprez mikołajkowych w Pelplinie. W ramach prowadzonej działalności charytatywnej firma przekazała styropian dla OSP w Gręblinie.

INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU

Inicjatywa społeczna roku 2015 Gzuby z Janiszewa Pichcą i Śpiewają po kociewsku
Inicjatywa „Gzuby z Janiszewa pichcą i śpiewają po kociewsku” realizowana była w ramach programu Dom Kultury+ i obejmowała warsztaty taneczno – muzyczne dla dzieci z wioski Janiszewo oraz organizację festynu kociewskiego w wakacje. Grupa organizatorów składa się z mieszkańców sołectwa pod kierunkiem sołtysa Tadeusza Laskowskiego. Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży z wioski prowadziła mieszkanka Janiszewa Maria Schulz. Cała praca sołtysa i Pani instruktor oraz dużej grupy mieszkańców Janiszewa została wykonana nieodpłatnie i z dużym zaangażowaniem. Festyn kociewski został bardzo dobrze przygotowany, bogaty w treści, angażując dużą grupę mieszkańców oraz gości z Kociewia. Prezentowane były potrawy wykonane przez dzieci i dorosłych mieszkańców wioski, w oparciu o przepisy Krystyny Gierszewskiej „Karolinka i kociewska grapa”. Podczas letnich warsztatów artystycznych zawiązał się zespół folklorystyczny dzieci

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z sylwetkami laureatów Nagród Wolontariatu, przyznanych w 2014 roku.

WOLONTARIUSZ ROKU

Laureatem w kategorii Wolontariusz Roku 2014 zdobywając taką samą liczbę punktów zostali: 

SONY DSCGrupa wolontariatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  w Pelplinie
Corocznie wolontariusze biorą udział w licznych akacjach organizowanych przez różne instytucje, sami podejmują inicjatywy mające na celu pomoc najbardziej potrzebującym.

Liczba osób działających w szkolnym wolontariacie szacuje się na ok. 50 osób, choć jest stale zmienna z tendencją zwyżkową i zależy od rodzaju akcji, w jakiej biorą udział. Działalność szkolnego wolontariatu opiera się na podejmowanych przez uczniów inicjatywach. Podjęte w roku 2014 działania wolontariatu wskazują na duże zaangażowanie i inicjatywę młodzieży.  W związku z tym wolontariusze deklarują, iż nadal będą kontynuowali współprace z organizacjami i instytucjami, którym pomagają w chwili obecnej.

 

SONY DSCOskar Krajnik
Oskar aktywnie działa przy organizacji Kociewskich Igrzysk Osób Niepełnosprawnych. Swoje zaangażowanie i chęć pomocy wykazuje niezmiennie od czasu liceum po dziś dzisiejszy. Jego pasja i zaangażowanie spowodowały, że mimo iż działa jako wolontariusz to uczestniczy w przygotowania na prawach organizatora. Kiedy włącza się w działania KISON zegarek przestaje mieć dla niego znaczenia. Zawsze życzliwy, chętny do pomocy i niezastąpiony.

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM

DSC08357Zespół „Na cały głos”
Zespół ewangelizacyjny: „Na cały Głos” powstał we wrześniu 2011 roku. Jest zespołem działającym przy Radiu Głos w Pelplinie. Do zespołu należy ponad 20 młodych osób z Pelplina i okolic. Swoją pasją, zaangażowaniem  i talentem muzycznym tworzą wspólnotę osób, które z wielką radością przyjeżdżają, co tydzień,  do Pelplina na  próby. Mimo nauki w szkole,  studiów w Gdańsku i  Bydgoszczy, w zespole odnajdują siłę jako wspólnota ludzi których połączyła pasja i miłość do muzyki. Członkowie zespołu wraz ze swoim opiekunem tworzą świetny, zgrany zespół, który zarażą radością wszystkich, którzy przychodzą na koncerty. Ks. Zbigniew bardzo przykłada się do rozwoju zespołu i dba o to, aby wewnątrz panowała atmosfera zaufania, życzliwości i wzajemnego poszanowania.

FIRMA PRZYJAZNA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

DSC08365Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”
Wydawnictwo „Bernardinum” od lat wspiera liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i oświatowe na terenie Miasta i Gminy Pelplin. To firma czynnie wspierająca swoją działalnością rozwój społeczności lokalnej. Jest to instytucja, która zyskała szacunek oraz wysoką ocenę swoich działań w odbiorze lokalnej społeczności.

 

INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU

Laureatem w kategorii Inicjatywa społeczna roku zdobywając tą samą liczbę punktów zostały inicjatywy:

Obraz1Projekt „Wiele kultur, jedna Europa”
Pomysł realizacji projektu w Pelplinie, a następnie rozpasanie poszczególnych działań to dzieło jednej z mieszkanek Pelplina. Głównym organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Miłośników Pelplina. Do Pelplina zawitało 81 gości z czterech krajów europejskich, Włoch, Węgier, Litwy i Malty. Goście z Europy przez 10 dni mieszkali m.in. w domach mieszkańców gminy Pelplin, co dało szansę na zaangażowanie się mieszańców i integracji z mieszkańcami innych krajów europejskich.

 

Obraz2Noc Muzeów:
Dzięki wolonatrystycznemu zaangażowaniu wielu osób miejsce, które pełni rolę Pomnika Historii zachwyciło licznie przybyłych gości w sposób szczególny bogactwem architektury, wyposażenia oraz  niepowtarzalną atmosferą przywołując dawne   czasy, kiedy gospodarowali tu szarzy mnisi.

Noc muzeów to akcja podczas której uczestnicy mieli okazję posłuchać muzyki organowej; poddać się refleksji  i rozważaniom poetyckim  Świętego Jan Pawła II; wziąć udział w niecodziennym odkrywaniu  tajemnic katedry, rozwiązując zagadki i rebusy.

Poznali dawne rzemiosła klasztorne poprzez  uczestnictwo w warsztatach herbarium, bursztynu, wytopu świec i piśmienniczym.

Wzięli udział w biesiadzie razem z  Królem Janem III Sobieskim wizytującym klasztor cysterski, by na koniec ubogacić się duchem chorałów  gregoriańskich rozbrzmiewających jak dawniej i roznoszących dźwięki pod najpiękniejszymi w Europie sklepieniami.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z sylwetkami laureatów Nagród Wolontariatu, przyznanych w 2013 roku.

WOLONTARIUSZ ROKU Klaudia Dering

Klaudia pełni funkcję I Przewodniczącej Wolontariatu Szkolnego oraz funkcję Wiceprzewodniczącej Samorządu Szkolnego przy Zespole Szkół Ponadgimanzjalnych w Pelplinie. Klaudia jest skromną, zdyscyplinowaną, pełną oryginalnych pomysłów osobą. Można na niej polegać, jest odpowiedzialna, zawsze wywiązuje się z poleconego zadania. Jest dobrą organizatorką wszelkich działań, w tym szczególnie imprez o charakterze charytatywnym i twórczo – artystycznym. Klaudia jest inicjatorką oraz bierze czynny udział w akcjach pomocowych, opiekuńczych i charytatywnych dla ludzi i zwierząt, akcjach profilaktyczno – edukacyjnych, zbiórkach, konkursach, warsztatach i przeglądach. Akcje: „Pomoc Judytce w domu”, „Nakrętki dla Judytki”, „Wesoła Stonoga”, „KISON”, „Kartki urodzinowe dla…”, Amnesty International”, „LIŚĆ”, Zostań Świętym Mikołajem”, „Tydzień życzliwości”, „Zostań dawcą szpiku”, „Szkolny dzień zdrowia”, „Piknik integracyjny”, „Lip Dup”, Ciepłe Wakacyjne chwile”, Światowy Dzień Rzucania Palenia”. Poza szkoła należy do Piłkarskiej grupy dziewcząt Centrum Pelplin.

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Pelplina

TPZP stwarza warunki do realizacji pomysłów wolontariuszy, zapewnia środki i możliwości działania (np. organizacja wyjazdów poznawczych dla mieszkańców Pelplina i okolic; organizacja spływów kajakowych, rajdów pieszych i rowerowych,  spotkań integracyjnych; opracowywanie materiałów promocyjnych, tablic itp.).TPZP realizując projekty kulturotwórcze promuje lokalne dziedzictwo kulturowe w kraju i za granicą (przyjmowanie  grup krajowych i zagranicznych związanych ze szlakiem cysterskim). Wolontariusze poprzez planowane działania i zdobyte przez TPZP środki mogli w bieżącym roku realizować swoje pomysły podczas Nocy Muzeów, Dnia św. Bernarda i Jarmarku Cysterskiego. Uczestniczyli i równocześnie obsługiwali konferencję dotyczącą organizacji i promocji szlaków kulturowych przebiegających przez Pelplin.   Wolontariusze z Collegium Marianum oraz miejscowych szkół uczestniczyli w różnych przedsięwzięciach TPZP (warsztaty teatralne, skryptorium) pod kierunkiem dorosłych członków TPZP. Stowarzyszenie  chętnie włącza do swych działań również osoby nie zrzeszone w Stowarzyszeniu a chcące jednorazowo uczestniczyć lub realizować swoje pomysły. Stwarza szerokie pole współpracy z instytucjami i innymi organizacjami z terenu miasta i gminy Pelplin.

FIRMA PRZYJAZNA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ Bank spółdzielczy w Skórczu. Oddział Pelplin

Bank Spółdzielczy w Skórczu oddział w Pelplinie to bank czynnie wspierający swoją działalnością rozwój społeczności lokalnej, aktywnie wspomagający wydarzenia kulturalne, społeczne i oświatowe na terenie Miasta i Gminy Pelplin. Jest to instytucja, która zyskała szacunek oraz wysoką ocenę swoich działań w odbiorze lokalnej społeczności. Bank jest sponsorem m.in. wydarzeń takich jak: Pomorski Festiwal Poetycki im, ks. Janusza St. Pasierba, Jarmark Cysterski, Gminny Dzień Dziecka oraz wiele innych. Współpraca z Bankiem Spółdzielczym w Skórczu Oddział w Pelplinie przebiega z atmosferze szacunku, życzliwości i zrozumienia. Na uznanie zasługują metody współpracy Banku z lokalną społecznością. Działania Banku wolne są od biurokratycznych formalności, wynikają z prawdziwej chęci pomocy oraz autentycznego zrozumienia potrzeb. Kultura, życzliwość, zrozumienie potrzeb lokalnej społeczności czyni Bank partnerem w działaniach społecznych na rzecz rozwoju oświaty i kultury w naszym regionie.

INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU Rok ks. Janusza St. Pasierba w Pelplinie

Na wniosek Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego oraz dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych w Pelplinie, Rada Miejska w Pelplinie podjęła uchwałę w sprawie Roku Księdza Janusza St. Pasierba. Oddział Kociewski ZKP zorganizował w mijającym roku cykl wydarzeń poświęconych wybitnemu kapłanowi – poecie, który wielokrotnie podkreślał znaczenie Pelplina w swoim życiu. Cykl imprez z okazji Roku Ks. Janusza St. Pasierba jest inicjatywą ważną dla lokalnej społeczności z kilku powodów. Przede wszystkim stanowił doskonałą promocja miasta, a ponadto integrował różne środowiska, które włączyły się w organizację uroczystości, koncertów, konferencji i wystawy. Zaspokojono różne potrzeby mieszkańców miasta i gminy (młodzieży, osób starszych o zróżnicowanym statusie społecznym). W wydarzeniach wzięło udział ponad tysiąc uczestników zarówno z terenu miasta i gminy, jak i gości z różnych stron Pomorza. Cechą organizowanych imprez była ich różnorodność. Oddział Kociewski ZKP zaangażował wiele osób i instytucji do współpracy.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z sylwetkami laureatów Nagród Wolontariatu, przyznanych w 2012 roku.

WOLONTARIUSZ ROKU Grupa wolontariuszy pracujących na rzecz świetlicy przy Zespole Caritas Parafii Katedralnej w Pelplinie

Praca świetlicy parafialnej oparta jest na zaangażowaniu i udziale wolontariatu skupionej wokół jednej idei grupy ludzi – głownie nauczycieli (choć nie tylko) miejscowych placówek szkolnych. Zajęcia w świetlicy odbywają się już od wielu lat a przez jej „mury” przewinęło się już kilkaset młodych mieszańców naszej Gminy. Tutaj mogą zawsze liczyć na fachową opiekę i atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego. Świetlica tętni życiem przez cały rok szkolny. Zajęcia odbywają się  cztery razy w tygodniu. Są to zajęcia tematyczne z elementami socjoterapii. W ramach tych zajęć organizowane jest dożywa nianie dzieci. W miesiącach letnich organizowane są też wakacyjne wyjazdy dla dzieci. W pracę placówki angażuje się chyba najprężniej działająca na terenie gminy w ostatnich latach grupa wolontariuszy.

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM Parafialany Zespół Caritas w Wielkim Garcu

Organizacja ta od wielu lat prowadzi działalność charytatywną na terenie parafii obejmującej miejscowości: Międzyłęż, Wielki Garc, Rudno, Gręblin. Zajmują się zbiórką i rozprowadzaniem żywności wśród osób potrzebujących. Organizują kolonie letnie nad morzem dla dzieci z rodzin parafii Wielki Garc. Organizują pomoc żywnościową świąteczną, pomagają w zakupie opału rodzinom w trudnej sytuacji materialnej.

FIRMA PRZYJAZNA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ Firma Handlowo - Usługowa Automobilne Centrum Tomasz Zaborowski

Tomasz Zaborowski i jego firma od lat wspierają lokalne inicjatywy. Pan Tomek jest założycielem Klubu Sportowego Centrum Pelplin, jak również organizatorem wielu imprez sportowych w tym m.in. Pelplińskiej Ligii Halowej i Pelplińskiej Ligi Futbolowej. Nigdy nie odmawia pomocy w organizacji lub finansowaniu inicjatyw sportowych. Był m.in. głównym sponsorem I Amatorskiego Turnieju Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z sylwetkami laureatów Nagród Wolontariatu, przyznanych w 2011 roku.

WOLONTARIUSZ ROKU Marzenna Modrzejewska

Image.2011-12-14.2954Marzenna Modrzejewska jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Wesoła Stonoga”. Jest osobą wyróżniającą się dynamizmem i odwagą w podejmowaniu nowych, niejednokrotnie nietypowych działań. Jej entuzjazm pozwala pokonać jakże powszechną barierę niemożności. Zaangażowanie i trud Pani Marzenny w realizację projektów społecznych wywołuje uśmiech na twarzach dzieci i dostarcza wiele radości mieszkańcom Miasta i Gminy Pelplin. Wszelkie działania prowadzone przez laureatkę w ramach działań wolontarystycznych wpływają również korzystnie na budowanie świadomości obywatelskiej i społecznej młodzieży poprzez umiejętne łączenie nowoczesnych form przekazu z tradycjami i historią naszego Regionu.

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM Caritas Diecezji Pelplińskiej

Image.2011-12-14.3244Nadrzędny cel jaki przyświeca działaniu Caritas to realizowanie potrzeb duchowych i materialnych człowieka. Cel ten realizowany jest poprzez działalność charytatywną i humanitarną wypływającą z ewangelicznego przykazania miłości.

Jednym z licznych zadań laureata jest promocja i organizacja wolontariatu. Zadania te realizowane są w szczególności poprzez systematyczną formację i kształcenie wolontariuszy. Młodzi ludzie skupieni w grupie wolontariatu doskonale znają misje i cele organizacji. Wspólnie z opiekunami spotykają się, aby rozmawiać, przygotowywać się do licznych akcji charytatywnych i rozwiązywać problemy.

Bez wolontariatu i różnych jego form trudno byłoby wyobrazić sobie tak wszechstronną działalność Caritas, a fakt, że wolontariusze nieustannie uczestniczą w jej działalności dowodzi, że panującą tam atmosferę cechuje zaufanie, partnerstwo i życzliwość.

FIRMA PRZYJAZNA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ Zakład Masarski Rąbała - Krystyna i Stanisław Rąbała

Image.2011-12-14.4010Zakład Masarski „Rąbała” od wielu lat aktywnie włącza się w życie lokalnej społeczności. Pomoc właścicieli przy organizacji imprez ma zwykle charakter społeczny. Laureat wspiera działalność Klubów Sportowych z terenu Miasta i Gminy Pelplin. Stara się także uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej podejmując dialog społeczny. Jako jeden z niewielu podjął inicjatywę stworzenia produktu lokalnego z okazji 80-lecia nadania Pelplinowi praw miejskich. Jego stała obecność i zaangażowanie w życie społeczne są na tyle widoczne, że bez wątpienia zasługują na wyróżnienie.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z sylwetkami laureatów Nagród Wolontariatu, przyznanych w 2010 roku.

WOLONTARIUSZ ROKU Katarzyna Mokwińska

KMokwinskaKatarzyna Mokwińska – jest opiekunem Grupy Wolontariatu działającej przy Parafii Wniebowzięcia NMP w Pelplinie. Swoją pasją i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi zaraziła wielu młodych ludzi – obecnie grupa wolontariuszy liczy 35 osób. Z jej inicjatywy członkowie grupy wolontariatu spotykają się w każdy piątek, aby wspólnie rozmawiać, przygotowywać się do licznych akcji charytatywnych i rozwiązywać problemy. Laureatka aktywnie włącza się w akcje charytatywne prowadzone przez parafię oraz imprezy kulturalne organizowane w mieście. Jej zaangażowanie i ogromny wkład pracy dostrzec można m.in. w projektach dla młodzieży takich jak: „Sztuką jest pomaganie”, „Młodzi na ratunek” oraz „Młodzi Aktywni”.

GRUPA WOLONTARIUSZY Grupa kleryków działająca przy WSD Pelplin

WSDGrupa kleryków działająca przy WSD Pelplin – Wolontariat jest działalnością dla dobra ludzi, ale nabiera szczególnego wymiaru samarytańskiej służby, gdy jest czasem ofiarowanym cierpiącym i potrzebującym. W Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie istnieje i działa Kleryckie Koło Hospicyjne, które zajmuje się wolontariatem. Podczas sobotnich praktyk pastoralnych klerycy odwiedzają tczewskie Hospicjum. Zawożą tam, jak niektórzy z pacjentów mówią, najlepszą witaminę „o” – ich obecność. Rozmowa i zrozumienie chorego człowieka jest tym, na co on czeka.

Zapraszamy do zaponania się z opisem kleryckich grup działających w Wyższym Seminarium Duchownym, które znajdują się na stronie www.wsd.pelplin.pl

INICJATYWA SPOŁECZNA ROKU Gmina Pelplin z pomocą dla powodzian (podziękowania na ręce Ryszarda Borysa)

SONY DSCGmina Pelplin z pomocą dla powodzian (podziękowania złożone zostały na ręce koordynatora akcji Ryszarda Borysa) – w wyniku powodzi, która pod koniec maja 2010 roku, dotknęła południową i środkową część naszego kraju najbardziej ucierpieli mieszkańcy wsi. Wiele gospodarstw rolnych straciło nie tylko swój dobytek, ale przede wszystkim zgromadzone zapasy paszy dla zwierząt. W czerwcu Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch zwrócił się do rolników naszej gminy z apelem o pomoc gospodarzom z terenów dotkniętych powodzią, poprzez nieodpłatne zebranie nadwyżki zboża.

Koordynatorem akcji został Przewodniczący Konwentu Sołtysów Gminy Pelplin – Sołtys Sołectwa Gręblin Ryszard Borys, Borys2który bardzo zaangażował się w przeprowadzenie zbiórki. Dzięki ludziom dobrej woli udało się zebrać ok. 20 ton zboża. I tak, w środę, 21 lipca 2010 r., do gminy Dwikozy w powiecie sandomierskim po raz kolejny wyruszył transport z pomocą dla powodzian. Pierwszy, z artykułami spożywczymi, środkami czystości, odzieżą, kocami, kołdrami, pościelą, ręcznikami, chemią gospodarczą oraz artykułami gospodarstwa domowego, na miejsce dotarł 28 czerwca 2010 r.

Zapraszamy do zapoznania sie z realcją z przebiegu akcji na www.pelplin.pl

ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM Parafialny Zespół Caritas przy parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie

OLYMPUS DIGITAL CAMERAParafialny Zespół Caritas przy parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie „Jeśli tylko chcesz, to drugiemu coś od siebie daj. Bo prawdziwy życia sens, dawać innym to, co dostać sam byś chciał” – te słowa doskonale pasują do opisu Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie, który od wielu lat jest organizacją aktywnie działającą w Pelplinie. Celem PZC jest działalność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania.

Jednym z licznych zadań Parafialnego Zespołu Caritas jest promocja i organizacja wolontariatu. Zadania te realizowane są w Caritas2szczególności poprzez systematyczną formację i kształcenie wolontariuszy. Młodzi ludzie skupieni w grupie wolontariatu doskonale znają misje i cele organizacji. Wspólnie ze swoim opiekunem spotykają się w każdy piątek, aby rozmawiać, przygotowywać się do licznych akcji charytatywnych i rozwiązywać problemy. Wolontariusze zgodnie twierdzą, że atmosfera partnerstwa i życzliwości towarzyszy ich wszelkim działaniom.

Zapraszamy do zapoanania się ze stroną internetową PZC Pelplin, która znajduje się pod adresem www.pcdim.republika.pl

FIRMA PRZYJAZNA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ Firma Meler Leszek Meler Piekarnia - Ciastkarnia

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFirma „Meler” Leszek Meler Piekarnia – Ciastkarnia – firma swoją działalność na lokalnym rynku rozpoczęła w październiku 2001 roku. W ciągu tych lat wyroby Leszka Melera zyskały uznanie nie tylko w gminie Pelplin, ale i poza jej granicami. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu załogi, firma Leszka Melera w krótkim czasie osiągnęła bardzo wiele. Od początku swej działalności firma uczestniczy w życiu społecznym miasta.

Poprzez sponsoring aktywnie włącza się w organizację licznych wydarzeń kulturalnych zarówno w mieście jak i Meler2okolicy. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu Piekarni Meler możliwe było zrealizowanie wielu przedsięwzięć, które miały na celu dobro społeczności lokalnej.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną interentową Firmy „Meler”, która znajduje się pod adresem www.melerpelplin.pl

ANIMATOR ROKU Jadwiga Wasiuk

JadwigaJadwiga Wasiuk – znana zwłaszcza z utworzenia Pelplińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Inicjatywa zrodziła się w kwietniu 2008 r., a jej ideą jest zorganizowanie warsztatów szkoleniowych dla seniorów; wykładów z różnych dziedzin życia, a także zajęć praktycznych, m.in. informatyki. Pani Jadwiga od 10 lat organizuje także międzynarodowe spotkania esperantystów. W sumie wzięło w nich udział już ponad 600 osób z 20 krajów świata. Na spotkaniach poznawany jest unikalny język i kultury poszczególnych narodów.