Konkurs Gwary Kociewskiej | www.pelplin.pl

Konkurs Gwary Kociewskiej

Dodano przez Administrator, 22 kwietnia 2012 w Ogólne
0

20 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Konkurs Gwary Kociewskiej. Zebranych uczestników i gości powitał dyrektor Ośrodka Piotr Łaga, a następnie powitalne słowa do zebranych skierował Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Andrzej Stanuch.  Kociewskie gadki, poezję i prozę zaprezentowało 43 uczestników ze Starogardu, Tczewa, Lubichowa oraz miasta i gminy Pelplin. Poprawność i poziom wykonania uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: Barbara Pawłowska ze Skórcza (kociewianka „z krwi i kości”, laureatka nagrody Starosty Starogardzkiego w dziedzinie kultury za rok 2011, uhonorowana również prestiżową statuetką „Kociewskie Pióro”, autorka książki pt. „U nas na Kociewiu”) oraz nauczycielki i regionalistki z Pelplina: Izabela Janeczek i Danuta Nauman.

W przerwie Zespół Folklorystyczny Modraki, z Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie, pokazał na scenie znakomite przedstawienie o tym, jak Cysterski katedrę budowali, oparte na kociewskiej legendzie „O diabelskim kamieniu”.

Wyniki konkursu:

Kategoria: klasy „0” i kl. I szkoły podstawowej

Maksymilian Gawlik – Szkoła Podstawowa nr 4 w Starogardzie Gd.
Jgnacy Alfuth – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pelplinie
Paulina Szulc – Przedszkole nr 2 w Pelplinie

Kategoria uczniowie klas II-III SP

Magdalena Buniek – Szkoła Podstawowa w Lubichowie
Dominik Drężek – Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gd.
Michał Wiążkowski – Szkoła Podstawowa w Rajkowach

Kategoria uczniowie klas IV-VI SP

Klaudia Rzóska – Szkoła Podstawowa w Lubichowie
Piotr Pograniczny – Szkoła Podstawowa nr 4 w Starogardzie Gd.
Aleksandra Jaśniewska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie

Kategoria uczniowie gimnazjum

(pierwszego i drugiego miejsca nie przyznano)

3.  (dwa równoległe trzecie miejsca) Anna Cwajda i Katarzyna Habas z Gimnazjum nr 1 w Pelplinie

Wyróżnienie: Estera Cyganowska – Gimnazjum nr 1 w Pelplinie

Kategoria uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

(pierwszego miejsca nie przyznano)

2. Dorota Stopińska – Liceum Katolickie w Tczewie

3.  Karolina Jaśniewska – Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie

(MOK)