Konferencja z okazji X Jubileuszowych Dni Godności Osób Niepełnosprawnych – Pelplin 2018

Dodano przez Redaktor, 17 maja 2018 w Ogólne, Ogłoszenia
0

16 maja 2018 roku Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Pelplinie rozpoczął dziesiąte Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Tegorocznym Jubileuszowym obchodom przyświecają słowa Anatole France: „Każdy człowiek ma w sobie kontynent nieodkrytych możliwości”.

Na konferencję, która odbyła się w  Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Bernarda Sychty w Pelplinie przybyli: Patryk Demski Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin; Piotr Laniecki Wójt Gminy Morzeszczyn; Elżbieta Wiśniewska Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Rady Powiatu Tczewskiego; Mirosław Chyła Przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie; Dariusz Górski Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin; ks. Infułat Tadeusz Brzeziński Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie; ks. Kanonik dr Jan Doppke Dyrektor Wydziału Kanonicznego Kurii Diecezjalnej w Pelplinie; ks. Prałat dr Ireneusz Smagliński Dyrektor Radia „Głos”, Mariusz Cybulski Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tczewie; Wojciech Chojnacki Komendant Komisariatu Policji w Pelplinie; Arkadiusz Pałkowski Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tczewie; Magdalena Golińska-Różyńska Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tczewie, Katarzyna Wróbel Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie; Karolina Grabowska Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Morzeszczynie; Dorota Sakowska Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie; Bogdan Wiśniewski Prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddział Kociewski w Pelplinie; Alicja Słyszewska Dyrektor Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie; Edyta Grzonka Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Rajkowach, Sandra Derdowska Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pelplinie; Aldona Chrzanowska Wicedyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie; Alina Strójwąs  Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie, Ewa Bone psycholog z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Swarożynie. W uroczystości brali udział rodzice uczniów wraz z przewodniczącą Rady Rodziców Moniką Targowską oraz grono pedagogiczne i pracownicy Ośrodka.

Po powitaniu przybyłych gości przez Małgorzatę Domachowską Dyrektora Ośrodka, prowadząca uroczystość Teresa Kropidłowska, zaprosiła wszystkich na spektakl promujący aktywność ruchową, przygotowany przez uczniów. Młodzi artyści pod kierunkiem Danuty Leszczyńskiej, Magdaleny Lewandowskiej i Lilli Brzoskowskiej przy akompaniamencie: Anieli Brandt i Krzysztofa Kotlęgi mówiły o tym, że „najważniejsza jest zabawa” i czynne spędzanie czasu wolnego. Nie zabrakło również elementów patriotycznych, które przypominały wszystkim, że Polska w tym roku obchodzi Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz bierze udział Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej.

W skład Zespołu weszli: Marcin Walkusz, Angelika Cybulska, Daniel Dembek, Honorata Szulist, Fabian Bruchwalski, Kacper Dawidowski, Piotr Łukawski, Kryspin Bonin, Jakub Kabatt i Paweł Popów. Grupa teatralna „Cudaki” za swój występ otrzymała gromkie brawa!

Następnie poproszono zebranych o zabranie głosu. Goście chętnie wypowiadali się na temat uroczystości oraz składali życzenia pracownikom Ośrodka.

Kolejnym punktem konferencji był wykład nt. motywowania uczniów niepełnosprawnych do osiągania sukcesów. Wystąpienie zostało przygotowane przez psychologa Jacka Kielina autora wielu publikacji pedagogicznych, wieloletniego dyrektora przedszkola specjalnego „Orzeszek” w Poznaniu. Pan Jacek, wskazywał jak ważna dla rozwoju każdego dziecka jest odpowiednia komunikacja.

Przygotowano również prezentację pt. „Jestem Mistrzem”. Film ukazywał uczniów Ośrodka w różnych aktywnościach.  Dzieci na filmie pokazywały jakie mają umiejętności, sukcesy i jak wyglądają ich codzienne zajęcia.

Na zakończenie konferencji Małgorzata Domachowska Dyrektor Ośrodka z okazji jubileuszowego spotkania opowiedziała o działaniach podejmowanych przez placówkę podczas poprzednich lat organizowania Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Przypomniała ważne tematy, które przez te lata były poruszane, podziękowała za wsparcie udzielane przez różne instytucje oraz zaprosiła do udziału w kolejnych działaniach Ośrodka.

Po krótkiej przerwie rodziców zaproszono na indywidualne konsultacje z terapeutami SOSW w Pelplinie w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju, fizjoterapii, logopedii, pomocy psychologicznej i pracy z dzieckiem z autyzmem.

Przybyli Goście zapoznali się również z wystawą fotograficzną prac nagrodzonych z okazji XI Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego pt. „Moja Mała Ojczyzna” dla uczniów szkół specjalnych.

Laureatami zostali:

I kategoria wiekowa
I miejsce -  Karol Zawadka (SOSW Starogard Gdański)
II Miejsce – Oskar Gorlikowski (SOSW Starogard Gdański)
III miejsce – Jakub Radomski (SOSW Pelplin)
Wyróżnienia: Adrian Kosy (SOSW Kołoząb) i Filip Domachowski (SOSW Bytów)

II kategoria wiekowa
I miejsce -  Adrian Owsianka (SOSW Kołoząb)
I miejsce – Michał Śmigielski (SOSW Kołoząb)
II miejsce – Kinga Białkowska (SOSW Pelplin)
III miejsce – Sebastian Schwarc (SOSW Pelplin)
Wyróżnienie: Adam Neumann (SOSW Pelplin)

Nagrody rzeczowe dla uczestników ufundował Powiat Tczewski. Konkurs przygotowała pani Małgorzata Puchalska.

Zaprezentowano także prace uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz przygotowaną w niecodziennej formie wystawę fotograficzną pt. „Jestem Mistrzem”.

Ośrodek w ramach tegorocznych obchodów Dni Godności zaplanował również: Integracyjny Konkurs Plastyczno – Recytatorski pn. „Poezja na Wesoło”, wraz z Pelplińskim Centrum Sportu Integracyjny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora SOSW w Pelplinie oraz mecz Samorządowcy kontra uczestnicy Turnieju, przemarsz ulicami miasta Pelplina do Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie, gdzie Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga” przygotuje pokaz iluzji Macieja Pola oraz koncert Zespołu Dwa + Dwa w ramach projektu dofinansowanego przez Gminę Pelplin pn. „Muzycznie i Magicznie z Wesołą Stonogą”. Na wspólne świętowanie, które odbędzie się 25 maja, zaproszeni zostali nasi uczniowie, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pelplinie, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Rajkowach, reprezentacje przedszkoli i szkół z terenu miasta i gminy Pelplin, a także władze samorządowe, przedstawiciele duchowieństwa, instytucji oświaty, kultury, sportu, instytucji  wspierających uczniów i ich rodziny, lokalnych firm, Banku Spółdzielczego w Pelplinie oraz sympatycy Ośrodka.

Działania Ośrodka związane obchodami Dni Godności Osób Niepełnosprawnych można śledzić w TV – Pelplin oraz w Radio „Głos” oraz TV TeTka Tczew.

Ośrodek serdecznie dziękuje wszystkim, bez których uroczystość nie mogłaby się odbyć. Dziękujemy Patronom honorowym, Patronom medialnym, Partnerom, Sponsorom a szczególnie Dorocie Sakowskiej Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pelplinie wraz z współpracownikami za udostępnienie pomieszczeń Biblioteki i okazaną pomoc.

SOSW Pelplin

X Dni Godności Osób Niepełnosprawnych – Pelplin 2018

Patronat Honorowy:
Tadeusz Dzwonkowski – Starosta Tczewski
Patryk Demski – Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin
Ks. Prałat Tadeusz Brzeziński – Proboszcz Parafii Katedralnej w Pelplinie

Patronat Medialny:
Radio „Głos”, TV-Pelplin, „Informator Pelpliński”

Partnerzy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie
Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
Stowarzyszenie „Wesoła Stonoga”
Pelplińskie Centrum Sportu
Fundacja „Jedynka Dzieciom”
Zespół Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie