Konferencja popularnonaukowa „Janusz St. Pasierb – twórca kultury i nauki Pomorza, Polski i Europy”

Dodano przez Redaktor, 15 listopada 2018 w Będzie się działo, Ogólne, Ogłoszenia
0

Konferencja „Janusz St. Pasierb – twórca kultury i  nauki Pomorza, Polski i Europy” zorganizowana została w Pelplinie przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wespół z Biblioteką Diecezjalną, Wyższym Seminarium Duchownym oraz Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konferencja jest ostatnim punktem tegorocznych obchodów Roku Ks. Janusza St. Pasierba w powiecie tczewskim. Obędzie się 24 listopada 2018 r. w auli Biblioteki Diecezjalnej im. Bpa Jana Bernarda Szlagi. Rozpocznie się o godz. 10.15, ale wcześniej o godz. 9.00 – w kaplicy Collegium Marianum – będzie sprawowana msza św. pod przewodnictwem bpa Michała Janochy z Warszawy.

Adresowana jest do miłośników i znawców twórczości tego znakomitego (i jeszcze nie do końca odkrytego dla szerszej publiczności) poety, w tym do środowisk akademickich, młodzieży licealnej i jej nauczycieli, kleryków, członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, mieszkańców Kociewia. To już czwarta – organizowana w biskupim mieście – konferencja poświęcona zmarłemu 25 lat temu twórcy, związanego z Pomorzem i szczególnie z Pelplinem. Był nie tylko poetą, ale również eseistą, historykiem sztuki, profesorem WSD w Pelplinie i ATK (dzisiaj Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego) w Warszawie. Podkreślał swoje związki z Pomorzem, był z jednej strony admiratorem małych ojczyzn (pisał: „Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi”), zaś z drugiej strony ukazywał europejskie korzenie polskiej kultury.

W czasie konferencji wygłoszonych zostanie osiem referatów. Ich autorami są znani i uznani znawcy osoby i twórczości ks. Janusza St. Pasierba (większość z referentów znała Go  osobiście, a nawet należała do grona jego przyjaciół). W Pelplinie usłyszymy m.in. uczniów ks. Pasierba: wspomnianego już bp. prof. dr. hab. Michała Janochę – przewodniczącego Rady Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, bp. dr. Wiesława Meringa – ordynariusza włocławskiego, ks. prof. Jana Sochonia z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także prof. dr. hab. Tomasza Tomasika z Akademii Pomorskiej i dr Agnieszkę Laddach z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prezes Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba Marię Wilczek, dyrektora Muzeum Diecezjalnego ks. kanonika lic. Wincentego Pytlika oraz prezesa Oddziału Kociewskiego ZKP w Pelplinie Bogdana Wiśniewskiego .

oprac. Bogdan Wiśniewski

konferencja w Pellinie - program