Koncert Świąteczny „Gwiazdo świeć, kolędo leć” w Pelplinie 2017

Dodano przez Redaktor, 18 grudnia 2017 w Kultura, Ogólne, Ogłoszenia
0

17 grudnia 2017 roku odbył się w Pelplińskiej Katedrze wzruszający koncert kolęd i pastorałek „Gwiazdo świeć, Kolędo leć” z udziałem gwiazd polskiej estrady – Alicji Majewskiej, Olgi Bończyk i Łukasza Zagrobelnego napisany i zaaranżowany przez wybitnego kompozytora i pianistę Włodzimierza Korcza.

Pośród kilku znanych kolęd usłyszeliśmy przepiękne, nastrojowe pastorałki do tekstów najwybitniejszych polskich autorów: E.Brylla, W. Młynarskiego, M. Czapińskiej, ks. Twardowskiego, Wojciecha Kejne.

Artyści, podczas koncertu stworzyli niezwykły nastrój, który długo pozostanie w pamięci widzów.

„Choinka dumna niczym paw,
Paradną nosi szatę,
Garść ususzonych latem traw
I świeczki, i opłatek.

Niepowtarzalny zapach świąt
Odurzył Polskę całą.
Czystością błyszczy każdy kąt
I w duszach pojaśniało.

Gwiazdo świeć, kolędo leć!
Misterium niech się dzieje!
Dziś święta noc i wielka moc
Nadciąga od Betlejem”

Największym sukcesem tego koncertu był poziom artystyczny, wysmakowanie muzyczne oraz rodzaj zadumy i fantastycznej zabawy, ale również wzruszeń. Było w nim bardzo wiele emocji.

Projekt „Gwiazdo świeć, kolędo leć” ma ponad dwudziestoletnią tradycję. Początkowo (od 1987 roku) był to program telewizyjny, w którym kolędy śpiewali Alicja Majewska, Łucja Prus i Jerzy Połomski. Następnie wraz z Alicją Majewską kolędowali Halina Frąckowiak i Andrzej Zaucha. W 1990 roku powstała wersja estradowa programu z kolędami tradycyjnymi. Po śmierci Zauchy (1991 r.) ustalił się stały skład wykonawców Alicja Majewska, Halina Frąckowiak, Zbigniew Wodecki i w takiej formie grupa koncertowała w Polsce i na świecie. W miejsce Haliny Frąckowiak do składu doszła Olga Bończyk. Po śmierci Zbigniewa Wodeckiego (2017 r.) do projektu doszedł Łukasz Zagrobelny. Niezmiennie od początku projektu akompaniamentem, a także aranżacją muzyczną utworów zajmuje się Włodzimierz Korcz.