Kociewska zupa szczawiowa i turniej petanque | www.pelplin.pl

Kociewska zupa szczawiowa i turniej petanque

Dodano przez Redaktor, 7 lipca 2014 w Ogólne
0

Gospodynie z Lignów Szlacheckich doroczne spotkanie pelplińskich Kół Gospodyń Wiejskich rozpoczęły kociewską zupą szczawiową, którą na Liście Produktów Tradycyjnych w czerwcu br. zarejestrowała jedna z mieszkanek tej wsi.

Dnia 04.07.2014 r. na placu rekreacyjnym przy świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich odbyły się Połowinki czyli doroczne spotkanie integracyjne KGW z gminy Pelplin. W spotkaniu uczestniczyła Jolanta Ligmanowska Sekretarz Gminy Pelplin, Eugeniusz Niemiec Sołtys wsi Lignowy Szlacheckie oraz 44 panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Bielawek, Janiszewa, Lignów Szlacheckich, Międzyłęża, Pomyj, Rożentala, Rudna i Wielkiego Garca.

Przybyłych powitała Krystyna Gierszewska przewodnicząca miejscowego KGW  i prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pelplinie. Pani Krystyna przypomniała tradycję Połowinek, które odbywają się na terenie gminy Pelplin od 9 lat, a rolę gospodarza przyjmuje co roku inne Koło oraz przybliżyła zasady francuskiej gry w kule, która rozgrywana jest zarówno podczas Połowinek jak i Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie.

Zaraz po powitaniu i skosztowaniu kociewskiej zupy szczawiowej zgodnie ze zwyczajem panie przystąpiły do rywalizacji w turnieju petanque o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin.

Prowadzący turniej Wiesław Świtała małą świnką wyznaczał długości rzutów, dokładnie odmierzał odległości poszczególnych kul od świnki, pilnował linii, od której wyrzucano metalowe kule. Po emocjonującej rywalizacji, salwach śmiechu i radosnych okrzykach poszczególnych zespołów wygrało KGW z Wielkiego Garca, które w ubiegłym roku zajęło drugie miejsce.  Piękny puchar z rąk Jolanty Ligmanowskiej Sekretarz Gminy Pelplin odebrała przewodnicząca Jolanta Bednarczyk i jej koleżanki z Koła. KGW z Pomyj wywalczyło II miejsce, a III miejsce KGW z Międzyłęża.

Po gratulacjach dla zwycięzców rozpoczęła się wspólna zabawa, rozmowy oraz wymiana doświadczeń i plany na trwające wakacje.

(KG)