III Pelplińska Debata Oksfordzka

Dodano przez Redaktor, 19 marca 2018 w Bez kategorii, Ogólne, Ogłoszenia, Szkoły
0

Tradycją w Pelplinie stała się organizowana już po raz trzeci pro-obywatelska inicjatywa zatytułowana „Pelplińska Debata Oksfordzka”. Wydarzenie przybrało formę konkursu, w którym za każdym razem biorą udział dwie drużyny z wybranych szkół województwa pomorskiego. Podczas minionej debaty jej uczestnicy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: „Czy Unia Europejska powinna stać się federacją ?”.

16 marca 2018 roku przeciwko sobie stanęły drużyny z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie oraz Collegium Marianum w Pelplinie. Zwycięzcami okazali się młodzi debatujący z tczewskiego „ekonomika”, którzy wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie eurodeputowanego Janusza Lewandowskiego, który również pojawił się na pelplińskiej debacie. Oprócz niego w Miejskiej Bibliotece Publicznej swoją obecnością zaszczycili także przedstawiciele świata prawniczego – w tym specjaliści od prawa unijnego, politycy, samorządowcy oraz osoby związane z działalnością oświatową i kulturalną.

Konrad Mania – organizator wydarzenia – powiedział, że sukces minionych debat oraz zaangażowanie wspólnoty samorządowej w kontynuację projektu jest dowodem na to, że cały czas istnieje potrzeba dyskusji na tematy ważne i potrzebne z punktu widzenia nowoczesnego państwa. Jak sam twierdzi inicjatywa zrodziła się z potrzeby promowania wśród młodych ludzi postawy obywatela zaangażowanego w działalność na rzecz społeczeństwa. Ponadto debata ma uczyć sztuki wystąpień publicznych, umiejętności oratorskich oraz zdrowej rywalizacji.