III Areopag Pelpliński

Dodano przez Redaktor, 8 maja 2017 w Kultura, NGO, Ogólne, Ogłoszenia, Szkoły
0

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Kuria Diecezjalna Pelplińska oraz Wydział Teologiczny UMK w Toruniu serdecznie zapraszają do udziału w III AREOPAGU PELPLIŃSKIM.

12-13 maja w Bibliotece Diecezjalnej im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie odbędzie się trzecia edycja Pelplińskiego Areopagu. Tegoroczna konferencja poświęcona jest tematowi dziedzictwa diecezji chełmińskiej na Pomorzu.

PLAN KONFERENCJI:

Piątek, 12 maja 2017

Rozpoczęcie obrad
I panel wykładowy (17.00-19.00)
Prowadzący: mgr Łukasz Grzędzicki (ZKP)

1. Utworzenie i organizacja Diecezji Pelplińskiej – ks. prof. dr hab. Anastazy Nadolny (WSD Pelplin)

2. Rozwój i popularyzacja nabożeństw w języku kaszubskim na obszarze dawnej diecezji chełmińskiej – rys historyczny i współczesne realia. – mgr Bożena Ugowska (Rada Języka Kaszubskiego)

19.30 Promocja książki autorstwa dra Krzysztofa Kordy (ZKP, Instytut Kaszubski) pt. „Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna.”
Sobota, 13 maja 2017

II panel wykładowy (9.00-10.45)
Prowadzący: ks. dr hab. Janusz Szulist, prof. UMK (UMK Toruń)

1. Posoborowe projekty reformy struktur kościelnych w Polsce w latach 60. i 70. XX wieku – dr Michał Białkowski (UMK Toruń)

2. Reorganizacja Kościoła na Pomorzu Gdańskim w ramach bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” – ks. dr Leszek Jażdżewski (GSD Gdańsk)

3. Aksjologiczne dylematy współczesnego Kościoła w Polsce – ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski (UKSW Warszawa)
III panel wykładowy (11.00-12.30)
Prowadzący: dr Michał Kargul (ZKP)

1. Ruchy i stowarzyszenia katolickie w diecezji chełmińskiej, a następnie w diecezji toruńskiej: historia, teraźniejszość i przyszłość – prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski (UMK Toruń)

2. Biskupi chełmińscy drugiej połowy XIX wieku i początku XX wieku wobec spraw narodowościowych na Pomorzu Gdańskim – mgr Józef Belgrau (ZKP Oddział w Żukowie)
Miejsce konferencji:
Biblioteka Diecezjalna im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi, Ul. Biskupa Dominika 7, 83-130 Pelplin.

Uwaga!

Osoby, które chcą skorzystać z noclegu w Collegium Marianum proszone są o kontakt z portiernią tel. 58 530 51 00, w celu dokonania rezerwacji (cena noclegu ze śniadaniem 60 zł od uczestnika).
Patronat honorowy

Biskup Pelpliński
dr Ryszard Kasyna
Marszałek Województwa Pomorskiego
Mieczysław Struk

l13529