II Noc Muzeów w Dawnym Opactwie Cysterskim w Pelplinie przeszła do historii | www.pelplin.pl

II Noc Muzeów w Dawnym Opactwie Cysterskim w Pelplinie przeszła do historii

Dodano przez Redaktor, 19 maja 2014 w Kultura, Ogólne
0

Już po raz drugi dawne opactwo cysterskie w Pelplinie udostępniło swoje obiekty podczas ogólnopolskiej Nocy Muzeów, która odbyła się 17 maja 2014 r.

Miejsce, które od niedawna pełni rolę Pomnika Historii zachwyciło licznie przybyłych gości w sposób szczególny  bogactwem architektury, wyposażenia oraz  niepowtarzalną atmosferą przywołując dawne  czasy, kiedy gospodarowali tu szarzy mnisi.

Zebraliśmy się zatem  na placu katedralnym o godz. 19.00, biorąc udział w inscenizacji napadu  Szwedów na klasztor pelpliński oraz wizycie  króla  Gustawa Adolfa w katedrze.

Mieliśmy okazję posłuchać muzyki organowej; poddać się refleksji  i rozważaniom poetyckim  Świętego Jan Pawła II; wziąć udział w niecodziennym odkrywaniu  tajemnic katedry, rozwiązując zagadki i rebusy.

Z wielkim zaciekawieniem poznaliśmy dawne rzemiosła klasztorne poprzez  uczestnictwo w warsztatach herbarium, bursztynu, wytopu świec i piśmienniczym.

Wzięliśmy udział w biesiadzie razem z  Królem Janem III Sobieskim wizytującym klasztor cysterski, by na koniec ubogacić się duchem chorałów  gregoriańskich rozbrzmiewających jak dawniej i roznoszących dźwięki pod najpiękniejszymi w Europie sklepieniami.

Patronat Honorowy sprawował: Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków na rozwój kultury Gminy Pelplin i Powiatu Tczewskiego

(za DCIT)

Zapraszamy do oglądania relacji filmowej z tego wydarzenia.