II Kociewskie Targi Wydawnicze

Dodano przez Redaktor, 12 września 2016 w Kultura, Ogólne, Ogłoszenia, Wydarzenia
0

Już po raz drugi w stolicy Kociewia wrzesień rozpoczął się Kociewskimi Targami Wydawniczymi. Targi odbyły się 2-4 września 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz na placu przy Zespole Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim. Pierwszy dzień koncentrował się na Sympozjum Bibliotekarzy i Regionalistów z Kociewia. Przedstawione zostało 7 referatów, które jak zwykle zainspirowały przybyłych do twórczych dyskusji. Referaty wygłosili: Zbigniew Lorkowski, Dorota Piechowska, Przemysław Kilian, Zofia Stawowy, Joanna Miloch, Beata Graban i Lech Zdrojewski. W sobotę, w tzw. „dzień targowy”, przywitała wszystkich piękna pogoda. Tegoroczna edycja skupiła 30 wystawców, wśród których swoją twórczość regionalną, książki oraz działalność społeczną zaprezentowały wydawnictwa, stowarzyszenia, autorzy i księgarnie. W tym roku Kociewskie Targi Wydawnicze uatrakcyjniły m.in. występy KGW Koteże, koncert poezji śpiewanej duetu Darka Szymańskiego i Macina Bryja. W samo południe odbyło się „Narodowe Czytanie”. Fragmenty „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza czytali: Magdalena Dalecka z Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim, Michał Jankowski – uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim, Radosław Spychalski oraz Joanna Miloch. Goście II Kociewskich Targów Wydawniczych poza zakupem książek, mogli zagrać w gry planszowe na stoisku Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, zaadoptować kotka z OTOZ Animals Starogard Gdański, wziąć udział w Książkowisku, czyli targu używanej książki (organizowanym na targach po raz pierwszy), a dzieci bawić się w Kąciku Dziecięcym. Oczywiście tradycyjnie odbył się Szpital Dla Książek czyli jak domowymi sposobami naprawić zaczytane książki oraz warsztaty kaligrafii prowadzone przez Józefa Olszynkę ze Starogardzkiego Centrum Kultury. Jedną z nowości była możliwość spotkania pelplińskiego skryby. Brat Grzegorz uczył sztuki pisania gotykiem, gdzie każdy mógł otrzymać dyplom za udział w warsztatach Skryptorium.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym odbył się konkurs wydawniczy Grand Prix II Kociewskich Targów Wydawniczych. Wpłynęło 28 pozycji, spośród których poza wyborem jury, również nasi czytelnicy mogli przez całe wakacje głosować na pozycje zgłoszone do konkursu. Wszystkie pozycje były wyeksponowane w Czytelni Popularnonaukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ks. Bernarda Sychty w Starogardzie Gdańskim. Bezkonkurencyjnie wybór czytelników padł na książkę pt. „Jadzia” Michała Majewskiego. Jak się okazało gusta publiczności były zbieżne, nie tylko z opinią jurorów, ale również z tegoroczną edycją Kociewskiego Pióra. Główna nagroda oraz tytuł Grand Prix II KTW powędrował do Michała Majewskiego za książkę pt. „Jadzia”. Drugie miejsce zajął tomik poezji „Z dobrocią pod rękę” księdza Józefa Słupskiego, natomiast trzecia nagroda trafiła do Zofii Sumczyńskiej za bajkę edukacyjno-ekologiczną „Miecio Śmiecio”. Wysoki poziom zgłaszanych pozycji zmusił jurorów do wręczenia wyróżnień. Wyróżnione zostały następujące pozycje: „Majątek Żukowskich w Lalkowych na Kociewiu” Reginy Kotłowskiej oraz „A za mojej pamięci… Wojenne losy. Wspomnienia mieszkańców Nowego t. II” zespołu pod redakcją Zbigniewa Lorkowskiego, Marcina Tylmana i Katarzyny Tylman. Spośród czytelników, którzy wzięli udział w głosowaniu, wylosowano czytelniczkę, która otrzymała nagrodę z rąk Dyrektora MBP.

Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród wystawcy oraz odwiedzający mieli okazję uczestniczyć w dwóch spotkaniach autorskich w siedzibie biblioteki. Główną bohaterką pierwszego spotkania prowadzonego przez Joannę Miloch była Anna Wysocka-Kalkowska. Zaprezentowała ona swoje dwie książki: „Kiedy wiosna nie nadchodzi” oraz „Moje życie bez Ciebie”. Wbrew przypuszczeniom okazało się, że nie są one przeznaczone tylko dla kobiet, co potwierdzały głosy słuchaczy. Dużo optymizmu, przebijającego się przez oba tytuły udzieliło się zarówno autorce, jak i czytelnikom. Drugie spotkanie zorganizowane dzięki księgarni Book Book ze Starogardu Gdańskiego odbyło się z Agnieszką Pruską, autorką trzech kryminałów – gatunku cieszącego się rosnącym zainteresowaniem czytelników. Niesamowita precyzja i znajomość wszelkich zagadnień kryminalnych poruszanych w książkach, bez końca „zatapiają” czytelnika w dziełach pani Agnieszki. Oba spotkania zachwyciły czytelników.

W niedzielę w bibliotece zaprezentowana została fotorelacja z II Kociewskich Targów Wydawniczych oraz wszystkie pozycje zgłoszone do konkursu, aby Ci którzy nie mogli pojawić się w sobotę, zobaczyli jak przebiegały targi.

Tegoroczne Kociewskie Targi Wydawnicze, jak przystało na imprezę cykliczną cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ubiegłoroczna inicjatywa Doroty Piechowskiej dotycząca zorganizowania targów, podjęta przez Dyrektora MBP Radosława Spychalskiego, wspólnym wysiłkiem pracowników biblioteki i jej przyjaciół, oraz Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie Gdańskim, przy wsparciu kilku samorządów, zaowocowała tym, że nasz kociewski kot stał się kolejnym symbolem, który na stałe wpisał się w historię Kociewia.